Uchwałę ustanawiającą Rok Mikołaja Kopernika odebrali w senacie rektor UMK prof. Andrzej Sokala oraz prezydent Torunia Michał Zaleski Życie kampusu

Kopernik patronem roku 2023

Rok 2023 będzie Rokiem Mikołaja Kopernika. Senat RP jednogłośnie przyjął uchwałę w tej sprawie. Podczas obrad obecny był rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala, który odebrał dokument wspólnie z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim.

Za przyjęciem uchwały ustanawiającej rok 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika głosowało wszystkich 90 senatorów obecnych podczas posiedzenia 16 listopada 2022 r.

Rok Kopernika nawiązuje do obchodzonej w 2023 r. 550. rocznicy urodzin słynnego astronoma. W uchwale senatorowie przypominają, że w swoim najsłynniejszym dziele "De revolutionibus orbium coelestium" Mikołaj Kopernik przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, burzące dotychczasowy obraz świata. Jego odkrycie spowodowało rewolucję naukową zwaną przewrotem kopernikańskim. Wybitny astronom był też prawdziwym człowiekiem renesansu, działał również jako lekarz, prawnik i ekonomista. W nauce światowej uważany jest za twórcę metody naukowej w dociekaniu prawdy. Przypomnienie sylwetki wielkiego uczonego ma na celu "uświadomienie światowych zasług Polski i Polaków dla nauki oraz wzmocnienie współczesnych dążeń świata nauki i edukacji do podmiotowej obecności nauki w polskim życiu społecznym, gospodarczym i politycznym" – czytamy w uchwale.

Przypomnijmy, że z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w Toruniu, Krakowie i Olsztynie odbędzie się Światowy Kongres Kopernikański. Wydarzenie, którego kolejne odsłony zaplanowano na cały jubileuszowy rok, organizowane jest wspólnie przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Polską Akademię Nauk. Inauguracja Kongresu odbędzie się 19 lutego w Toruniu.

Poza Mikołajem Kopernikiem patronami 2023 roku zostali Jan Matejko i Wisława Szymborska.

Inauguracja 2022. Rok pod znakiem Kopernika

Artykuł zawiera galerię Artykuł zawiera film

Dobry znak dla Kongresu Kopernikańskiego

Artykuł zawiera galerię