Nowy mural powstał na ścianie OAS Kotłownia, który mieści się przy Domu Studenckim nr 5, ul. Słowackiego 5/7 Mural na fasadzie OAS Kotłownia, obok niego przechodzi osoba. Na pierwszym planie widać także ławki i stół. Życie kampusu

Kotłownia w kolorowej odsłonie

Od lipca na elewacji Ośrodka Aktywności Studenckiej Kotłownia można podziwiać mural stworzony przez studentki Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Projekt powstał w ramach działalności studenckiej Poradni Projektowania Murali YUFE.

Ośrodek Aktywności Studenckiej Kotłownia to przestrzeń integracyjna, w której osoby studiujące mogą wspólnie spędzić czas. Jego celem jest aktywizacja społeczności Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz ożywienie kultury studenckiej i doktoranckiej. W ośrodku znajdują się dwie sale szkoleniowe, duża sala na spotkania i próby zespołów oraz miejsce wypoczynkowe z piłkarzykami i pufami.

Praca powstała w ramach praktyk studenckich pod opieką dr hab. Iwony Szpak-Pawłowskiej, prof. UMK

Mural przedstawia codzienne studenckie aktywności: naukę, integrację i wspólną zabawę.

Chodziło o to, aby pokazać, w jaki sposób studenci mogą spędzać czas w Kotłowni – wyjaśnia Agata Tarkowska, autorka projektu muralu, studentka III roku malarstwa. – Chciałam też nawiązać do nazwy miejsca i oddać jego charakter.

Jak podkreśla Agata Tarkowska, mural tworzony był przez kilka miesięcy we współpracy ze koleżankami z WSzP: Natalią Kwiatkowską i Darią Neshchadym. Praca powstała w ramach działalności Poradni Projektowania Murali, która działa w sieci Poradni Studenckich YUFE. Za jej organizację i koordynację odpowiada Wydział Sztuk Pięknych. Zainteresowani mogą uzyskać pomoc w projektowaniu i wykonaniu murali na elewacjach oraz innych elementach architektonicznych. Studenci i studentki, w ramach bezpłatnego udzielania porad, pod okiem koordynatora tworzą projekt na konkretne zamówienie. Mural na Kotłowni to nie pierwsza realizacja pomysłu powstałego w ramach działalności Poradni, jednak po raz pierwszy wykonano ją na zlecenie jednostki UMK.

Poradnie Studenckie UMK działają w ramach inicjatywy YUFE (Young Universities for the Future of Europe). Ich ideą jest zacieśnianie więzi uczelni z otoczeniem społecznym. Poprzez tę platformę studenci – pod merytoryczną opieką naukowców i dydaktyków – dzielą się zdobytą na Uniwersytecie wiedzą i doświadczeniem, odpowiadając na pytania, służąc poradą i wsparciem merytorycznym. Na UMK działa obecnie 12 Poradni Studenckich, m.in. prawna, zdrowia, patentowa i pogotowie archiwalne. Więcej na temat zaangażowania społecznego UMK w ramach YUFE: https://www.umk.pl/yufe/dla-spoleczenstwa/.

•  [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Poradnie studenckie rozwijają skrzydła

Naukowe lato w Toruniu

Hity rekrutacji