Oprócz pracy nad projektami, stażyści mieli okazję zapoznać się z badaniami prowadzonymi na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz na Wydziale Matematyki i Informatyki Grupa studentów, uczestników programu letniego, siedzi przy owalnym stole i słuchają wykładu, ich głowy skierowane są w stronę prelegentów, których nie widać na zdjęciu Nauki ścisłe

Naukowe lato w Toruniu

16 studentów i studentek z zagranicy gości na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w ramach międzynarodowego programu stażowego Toruń Student Summer Program in Exact Sciences. W tym roku Szkoła Letnia TSSP ExSci została zorganizowana po raz siódmy.

Toruń Student Summer Program in Exact Sciences to wspólna inicjatywa Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz Wydziału Matematyki i Informatyki. Szkoła letnia to czterotygodniowy program, podczas którego studentki i studenci z zagranicy mają szansę zaangażować się w projekt naukowo-badawczy. Projekt jest realizowany w ramach Inicjatywy doskonałości - uczelni badawczej.

W tym roku do Torunia przyjechały osoby z Tunezji, Turcji, Chorwacji, USA, Szwecji, Włoch, Austrii, Ukrainy, Łotwy, Grecji, Niemiec i Hiszpanii. Młodzi naukowcy pod okiem badaczy z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz Wydziału Matematyki i Informatyki realizują projekty obejmujące swoją tematyką badania z fizyki, matematyki, automatyki, robotyki, a także nauk komputerowych. Większość zagranicznych gości zostanie w grodzie Kopernika do końca lipca, a ostatni uczestnik zakończy projekt w połowie sierpnia.

Chęć uczestniczenia w programie mogą zgłaszać studenci ze wszystkich krajów. W tym roku do Torunia przyjechało 16 osób z 12 państw
fot. Kamil Fedus

Oprócz pracy nad projektami stażyści mieli okazję zapoznać się z badaniami prowadzonymi na obu wydziałach. Specjalne wykłady w języku angielskim wygłosiła dr hab. Karolina Mikulska-Rumińska, prof. UMK, która opowiedziała o symulacjach dynamiki molekularnej i dr Aurelia Dymek, której wystąpienie dotyczyło liczb pierwszych i układów dynamicznych. Uczestnicy dowiedzieli się także o badaniu zjawisk termoelektrycznych dzięki prelekcji dr. hab. Michała Pawlaka, prof. UMK i zastosowaniu teorii punktu stałego do opisu sieci neuronowych, o których opowiedział dr Krzysztof Rykaczewski.

Studenci i studentki mają również okazję poznać uroki Torunia dzięki licznym wydarzeniom towarzyszącym. Zwiedzali toruńskie muzea, poznali historię starówki, obejrzeli seans w Planetarium i przepłynęli statkiem po Wiśle.

Aplikacje z potencjałem

Naukowy dobry START