Książki z górnej półki
Książki badaczek z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zostały docenione w prestiżowych konkursach.
Dr inż. arch. Marta Koperska-Kośmicka z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej została doceniona za swoją monografię naukową "Dom podcieniowy na Żuławach". Autorka otrzymała wyróżnienie w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką o Nagrody Ministra Edukacji i Nauki i JM Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a dyplom został wręczony podczas tegorocznych Międzynarodowych Targach Książki.
Nie jest to jedyna nagroda dla autorki i wydawnictwa. Wcześniej, w 2021 r., publikacja otrzymała specjalne wyróżnienie Generalnego Konserwatora Zabytków w XXIX Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej, wyróżnienie Nagrody Magellana ogólnopolskiego Magazynu Książki i I nagrodę w Konkursie Literatury Kaszubskiej i Pomorskiej. "Dom podcieniowy na Żuławach" został wydany przez Instytut Kaszubski w Gdańsku w ramach grantu MNiSW (obecnie MEN) "Doskonała nauka. Wsparcie monografii naukowych" z 2020 r.
W XXIX edycji konkursu "Przeglądu Wschodniego" Nagrodę Krajową otrzymała natomiast dr Wioletta Zielecka-Mikołajczyk z Wydziału Nauk Historycznych za książkę "Gdzie Wschód spotkał się z Zachodem: dzieje i organizacja unickiej diecezji przemysko-samborskiej w latach 1596-1772" wydanej przez Wydawnictwo Naukowe UMK.
Praca stanowi pierwsze naukowe ujęcie dziejów unickiej diecezji przemysko-samborskiej. Autorka ukazała w niej mozaikę zagadnień składających się na powstanie i dzieje unickiej eparchii przemyskiej, począwszy od oddziaływania polityki władców Rzeczypospolitej na kształtowanie się sytuacji wyznaniowej na omawianym terytorium i konfliktu prawosławno-unickiego, poprzez przeobrażenia struktury terytorialnej diecezji, tworzenie i ewolucję głównych instytucji eparchialnych, po problemy duchowieństwa parafialnego.
Nagrody "Przeglądu Wschodniego" przyznawane są od 1993 r. za najwybitniejsze dzieła naukowe (krajowe i zagraniczne) dotyczące związku Polski i Polaków z krajami i narodami Europy Wschodniej. Wyróżnienie osiągnęło wysoką rangę w krajowych i zagranicznych środowiskach badaczy spraw dotyczących Wschodu.