Prof. dr hab. Adam Jakubowski Prof. dr hab. Adam Jakubowski Nauki ścisłe

Matematyk w Towarzystwie

Prof. dr hab. Adam Jakubowski z Wydziału Matematyki i Informatyki został wybrany do pełnienia funkcji Prezydenta Towarzystwa Bernoullich na kadencję 2021-2023. To wyjątkowe wyróżnienie potwierdza wręczenie Księgi Bernoullich, która jest fizycznym atrybutem prezydencji.

Bernoulli Society for Mathematical Statistics and Probability zostało założone w 1973 roku. Obecnie liczy ok. 800 członków z całego świata. Samodzielnie wydaje dwa czasopisma: "Stochastic Processes and their Applications" (od 1973 r.) oraz "Bernoulli" (od 1995 r.). Współfinansuje również publikację pięciu innych czasopism typu open access.

Księgę Bernoullich wręczyła prof. Jakubowskiemu prof. Claudia Klüppelberg z Politechniki w Monachium podczas uroczystego spotkania w Lozannie (Szwajcaria).

Dziś powiedzielibyśmy, że Księga Bernoullich to preprint książki "Die Familie Bernoulli", której autorem jest Dr René Bernoulli-Sutter, potomek sławnego rodu naukowców - matematyków, fizyków, prawników - którzy żyli i pracowali w Bazylei w XVII i XVIII w. - tłumaczy prof. Jakubowski.

Ten przechodni egzemplarz został podarowany pierwszemu prezydentowi Towarzystwa Bernoullich, prof. Davidowi G. Kendallowi, w 1972. Na dwóch stronach tytułowych podpisy złożyli (prawie) wszyscy dotychczasowi prezydenci towarzystwa.

"Księga Bernoullich"

Co cztery lata, we współpracy z Instutute of Mathematical Statistics z USA, Bernoulli Society organizuje Bernoulli – IMS World Congress on Probability and Statistics. Pierwszy miał miejsce w Taszkiencie (ZSRR, Uzbekistan) w 1986 r., najbliższy XI World Congress odbędzie się w Bochum (Niemcy) w 2024 r.

Między kongresami organizowane są konferencje z procesów stochastycznych (SPA). Pierwszą z tej serii była konferencja zorganizowana w 1971 r. w Rochester (Wielka Brytania). Najbliższa, 42nd Conference on Stochastic Processess and their Applications, odbędzie się w Wuhan (Chiny) w 2022 r. Istotną rolę w powstaniu Bernoulli Society odegrały konferencje European Meeting of Statisticians (EMS). Pierwsza została zorganizowana w 1962 w Dublinie (Irlandia). Następną z tej serii, już 33., zorganizują Rosjanie w Moskwie w 2022 r. Warto dodać, że 26th EMS miał miejsce w Toruniu w 2006 r.

Prof. dr hab. Adam Jakubowski pracuje w Katedrze Teorii Prawdopodobieństwa i Analizy Stochastycznej WMiI UMK. Jego zainteresowania badawcza oscylują wokół twierdzeń granicznych teorii prawdopodobieństwa, teorii procesów stochastycznych w przestrzeniach nieskończenie wymiarowych i stochastycznej teorii wartości ekstremalnych. Prof. Jakubowski studiował na UMK w latach 1973-1978. W 1976 roku uzyskał tytuł Najlepszego Studenta UMK. Pełnił wiele funkcji zarówno na UMK, jak i na arenie ogólnopolskiej. Był dziekanem WMiI przez dwie kadencje (1999-2005), długoletnim członkiem Senatu UMK (1993-2012), członkiem Rady Nauki (2008-2010), członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów (2013-2016) oraz zastępcą przewodniczącego Komitetu Matematyki PAN (2011-2014). Posiada szerokie kontakty zagraniczne. Był stypendystą Fundacji Alexandra von Humboldta (Getynga (1987-88), Bielefeld (1993)). Jest członkiem honorowym ("Elected Fellow") Institute of Mathematical Statistics (2009) oraz International Statistical Institute (2019). Był członkiem World Steering Committee for the International Year of Statistics 2013. W Bernoulli Society był m.in. członkiem European Regional Committee (2002-2006), członkiem World Council (2008-2012) oraz przewodniczącym Committee on the Special Year 2013 (2011-2013).

W kręgu profesorów

Mentalne sidła pandemii