Nagrodzona publikacja ekonomistów
Monografia "Polityka rynku pracy w Społecznej Gospodarce Rynkowej Niemiec" autorstwa dr. hab. Michała Moszyńskiego, prof. UMK i prof. dr. hab. Zenona Wiśniewskiego z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania otrzymała nagrodę w konkursie na najlepszą pracę naukową z obszaru pracy i polityki społecznej wydaną w 2020 r.
Konkurs, w którym doceniono publikację naukowców z WNEiZ UMK zorganizowany został przez Komitet Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wręczenie nagrody odbyło się 5 listopada w Warszawie podczas uroczystego posiedzenia plenarnego Komitetu.
Książka jest owocem badań nad rynkiem pracy, prowadzonych od lat na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania.
Sukcesy gospodarcze Niemiec są nierozerwalnie związane z modelem Społecznej Gospodarki Rynkowej (SGR), który jest oryginalną propozycją ustrojową i stanowi funkcjonalną alternatywę względem anglosaskiego modelu neoliberalnego. W monografii w ciekawy i profesjonalny sposób przedstawiona została ewolucja polityki rynku pracy w niemieckim modelu SGR, ze szczególnym uwzględnieniem reform Hartza. Jedną z największych zalet publikacji jest połączenie wymiaru teoretycznego SGR z empiryczną analizą implementacji polityki rynku pracy w powojennych Niemczech.
Profesor Zenon Wiśniewski pracuje w Katedrze Gospodarowania Zasobami Pracy. Jest autorem 250 publikacji dotyczących rynku pracy i jego regulacji w krajach Unii Europejskiej. Specjalizuje się także w analizach efektywności programów zatrudnienia. Przebywał na prestiżowych stypendiach w znanych ośrodkach w Niemczech i Wielkiej Brytanii oraz realizował wiele międzynarodowych projektów badawczych. Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauk o pracy i polityce społecznej wyróżniony został przez Prezesa PAN Medalem im. Wacława Szuberta, a przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej Medalami Pro Publico Bono oraz Primus in Agendo.
Michał Moszyński jest profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Ekonomii i prezesem oddziału toruńskiego Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na problematyce gospodarki współczesnych Niemiec, ordoliberalizmu i ekonomii instytucjonalnej. W 2004 roku obronił pracę doktorską pt. Nietypowe formy zatrudnienia w Republice Federalnej Niemiec, przygotowaną pod kierunkiem prof. Zenona Wiśniewskiego, a w 2016 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie rozprawy Niemiecki model Społecznej Gospodarki Rynkowej – perspektywa rynku pracy.