Prof. Mirosław Strzyżewski z Medalem Zygmunta Krasińskiego Prof. Mirosław Strzyżewski z Medalem Zygmunta Krasińskiego Humanistyka i sztuka

Laur z Opinogóry

Prof. dr hab. Mirosław Strzyżewski z Wydziału Humanistycznego został uhonorowany Medalem Zygmunta Krasińskiego. Uroczystość odbyła się w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze w ramach XXVIII Ciechanowskiej Jesieni Poezji.

Medal Zygmunta Krasińskiego ma charakter honorowy i jest przyznawany za wybitne osiągnięcia artystyczne, naukowe i kulturowe w Polsce i na świecie. Na jego awersie przedstawiono sylwetkę poety, a na rewersie pomnik nagrobny matki Krasińskiego z kościoła w Opinogórze.

Prof. Mirosław Strzyżewski został uhonorowany Medalem Zygmunta Krasińskiego przyznawanym przez Związek Literatów na Mazowszu, organizację pozarządową skupiającą ludzi pióra. Laudację wygłosił prof. Bogusław Dopart z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Uroczystość wręczenia medalu odbyła się 7 października w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
Fot. M. Krzyżanowski

Prof. dr hab. Mirosław Strzyżewski jest historykiem literatury i edytorem, pracuje w Katedrze Edytorstwa i Literatury Polskiej UMK. Jest autorem książek, m.in.: "Mickiewicz wśród krytyków. Studia o przemianach i formach romantycznej krytyki w Polsce" (2001), "Henryk Elzenberg i literatura" (2003) i "Romantyczna nieskończoność. Studium identyfikacji pojęcia" (2010). Był także redaktorem naukowym tomów zbiorowych: "Polska krytyka literacka w XIX w." (2005), "Z warsztatu edytora dzieł romantyków" (2008), "Rozmaitości warsztatowe" (2010), "Dyskursy krytycznoliterackie 1764-1918. Wokół Słownika polskiej krytyki literackiej". Prof. Strzyżewski był również redaktorem naukowym "Dzieł zebranych" Zygmunta Krasińskiego (2017). Twórca i Przewodniczący Rady Naukowej czasopisma "Sztuka Edycji. Studia Tekstologiczne i Edytorskie"; ponadto autor wielu rozpraw, artykułów, recenzji i szkiców krytycznoliterackich. Dyrektor Wydawnictwa Naukowego UMK.

Z UMK do Rady Doskonałości

Nauka bliżej biznesu

Artykuł zawiera galerię Artykuł zawiera film

Nowi profesorowie