Laury za zasługi dla Torunia
21 marca podczas uroczystej gali w Dworze Artusa JM Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala odebrał Medal Honorowy "Thorunium" – odznaczenie przyznawane zasłużonym dla miasta osobom i instytucjom. Tego wieczoru wręczono również Nagrody Prezydenta Torunia, a wśród laureatów i laureatek znalazło się kilkoro uczonych związanych z naszym Uniwersytetem.
Nagrodom Prezydenta Miasta Torunia przyświeca chęć uhonorowanie osób, które w szczególny sposób służą Toruniowi i jego mieszkańcom oraz promują miasto w kraju lub za granicą. W tegoroczne edycji nagrody przyznano w trzynastu kategoriach za dokonania z ostatnich dwóch lat (2022 – 2023) lub całożyciowe osiągnięcia.
Podczas uroczystości prezydent miasta Michał Zaleski wręczył Medal Honorowy "Thorunium" JM Rektorowi prof. Andrzejowi Sokali. Wyróżnienie trafiło także do Aleksandry Łukomskiej-Smulskiej, działaczki społecznej i przewodniczącej Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia.
Naukowa siła UMK
Nagrody prezydenta w kategorii "Nauka" trafiły do dr hab. Grażyny Dąbrowskiej, prof. UMK i dr Agnieszki Richert z Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych za "Innowacyjny (eco)materiał do zastosowania w rolnictwie i ogrodnictwie". To wynalazek nagradzany wielokrotnie, m.in. podczas międzynarodowych targów E-INNOVATE 2022.
W tej samej kategorii został doceniony również prof. dr hab. Leszek Dziawgo z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, laureat wielu nagród, wyróżnień i indywidualnych grantów na prace badawcze.
Wśród nagrodzonych znalazła się także dr hab. Aleksandra Derra, prof. UMK z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych, filozofka, tłumaczka, pełnomocniczka rektora UMK ds. równego traktowania, członkini Toruńskiej Rady Kobiet.
Oliwia Raniszewska, absolwentka Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, odebrała natomiast wyróżnienie za swój sukces w Global Student Prize – Oliwia znalazła się na liście 50 najlepszych uczniów/studentów na świecie i otrzymała nagrodę przyznawaną tym, którzy mają realny wpływ na naukę, życie rówieśników i społeczeństwo.
Kultura i turystyka ze wsparciem Uniwersytetu
Wśród nagrodzonych za znaczący wpływ na kulturę znalazł się dr Tomasz Markiewka z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych – filozof, publicysta i tłumacz. Jego książka "Nic się nie działo. Historia życia mojej babki" (Wydawnictwo Czarne, 2022) znalazła się wśród dwudziestu najlepszych książek nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2023. Była to pierwsza nominacja do Nike dla autora z Torunia.
Prof. dr hab. Daniela Szymańska z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej odebrała z rąk prezydenta Michała Zaleskiego nagrodę w kategorii "Turystyka". To wyraz uznania wkładu prof. Szymańskiej w działania Rady Programowej ds. realizacji Strategii Rozwoju Turystyki, której przewodniczy od 2006 roku.
W kategorii "Ochrona dziedzictwa narodowego" nagrodę za wkład w ochronę światowego dziedzictwa jako członek Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków otrzymała prof. dr hab. Jadwiga Łukaszewicz. W tej samej kategorii za wieloletnią działalność w Towarzystwie Miłośników Torunia doceniona została dr Cecylia Iwaniszewska, pierwsza absolwentka astronomii na UMK.
Podczas uroczystości przyznano łącznie 27 nagród i 24 wyróżnienia. Lista wszystkich laureatów