Od lewej: Oliwia Raniszewska, Bogdan Jabłoński i Wiktoria Sadowska, zdobywcy II miejsca w konkursie E(x)plory Troje ludzi pozuje na ściance z napisem "Explory". Trzymają duży, kartonowy czek na 10 tysięcy złotych Życie kampusu

Wynalazek z misją

Absolwenci Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego: Oliwia Raniszewska, Bogdan Jabłoński i Wiktoria Sadowska zajęli drugie miejsce w najważniejszym w Polsce konkursie dla młodych innowatorów "E(x)plory". Zaprezentowali w nim projekt Skin Preventer – system wspomagania diagnostyki zmian skórnych.

Ogólnopolski finał konkursu "E(x)plory" został rozstrzygnięty w trakcie Gdynia Explory Week 2023. W finale konkurowało ze sobą 35 zespołów z całej Polski, które podczas specjalnych sesji prezentowały się przed gronem 19 jurorów - ekspertów ze świata nauki i technologii. O innowacyjności swojego pomysłu mówili także podczas pitchingu, czyli trzyminutowych wystąpień.

II miejsce zajął projekt "Skin Preventer" autorstwa absolwentów ULO, przygotowany pod naukową opieką Sylwii Jędrzejewskiej, nauczycielki informatyki. Jest on odpowiedzią na ryzyko związane z brakiem diagnozy zmian skórnych, będących objawami chorób, które nie zostały wykryte we wczesnym stadium i mogą powodować poważne powikłania. Zespół z ULO zaproponował rozwiązanie, które w nieinwazyjny i prosty sposób pozwoli skierować pacjenta na odpowiednią ścieżkę diagnostyki i pozwoli wdrożyć leczenie. Za swój innowacyjny projekt Oliwia Raniszewska, Bogdan Jabłoński i Wiktoria Sadowska otrzymali nagrodę w wysokości 10 tys. zł.

Warto dodać, że Oliwia Raniszewska znalazła się w tym roku na liście 50 najlepszych uczniów/studentów na świecie. Otrzymała Global Student Prize - nagrodę przyznawaną wyjątkowemu uczniowi, który ma realny wpływ na naukę, życie rówieśników i społeczeństwo. Brała udział m.in. w Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej 2022, programie Adamed SmartUp oraz w jednej z poprzednich odsłon konkursu "E(x)plory".

Srebrny jubileusz ULO

Artykuł zawiera galerię Artykuł zawiera film

Pierwszy dzwonek w ULO

Artykuł zawiera galerię