Życie kampusu

Maestro i Sonata dla UMK

Dwoje naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu: dr Ben Derudder z WNoZiGP i dr hab. Małgorzata Olejnik, prof. UMK z WNBiW znalazło się wśród laureatów konkursów Maestro 12 oraz Sonata Bis 10, których wyniki ogłosiło właśnie Narodowe Centrum Nauki.

W konkursie Maestro granty przyznawane są doświadczonym naukowcom na projekty badawcze mające na celu realizację pionierskich badań naukowych, w tym interdyscyplinarnych, ważnych dla rozwoju nauki, wykraczających poza dotychczasowy stan wiedzy, i których efektem mogą być odkrycia naukowe. Na wsparcie finansowe z tego konkursu może liczyć dr Ben Derudder z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK, który zrealizuje projekt "Policentryczne regiony miejskie: identyfikacja, pomiar i rozwój".

Jego celem  jest  stworzenie  ram  dla  badań  nad "policentrycznymi regionami miejskimi"(ang. Polycentric urban regions – PUR) oraz istotne poszerzenie naszego zrozumienia ich występowania, znaczenia i przyszłego rozwoju. W swojej najbardziej podstawowej postaci pojęcie PUR odnosi się do regionów, które charakteryzują się: obecnością wielu, bardziej lub mniej bliskich sobie ośrodków  miejskich oraz nie różnią się szczególnie pod kątem ich względnego znaczenia. Znanymi przykładami PUR są holenderski Randstad i niemiecki region Ren-Ruhra. Oba są gęsto zurbanizowane, jednakże z wieloma miastami średniej wielkości (nie są zorganizowane wokół jednego dużego miasta). W Polsce intuicyjnie jako PUR kwalifikowałby się region: Gdańsk-Gdynia-Sopot. Na rozwój badań w ramach tego projektu dr Ben Derudder otrzymał 1 269 200 zł.

Sonata Bis 10 to konkurs na projekty badawcze mające na celu powołanie nowego zespołu naukowego. W dziedzinie Nauk o Życiu (NZ) grant otrzymała dr hab. Małgorzata Olejnik, prof. UMK z Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych na projekt "Mechanizm toksyczności salinomycyny - przyczyny różnic we wrażliwości gatunkowej kurcząt i indyków".

Projekt ten będzie realizowany we współpracy z Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii UMK. W jego ramach przeprowadzona zostanie seria testów wykorzystujących zarówno tradycyjne metody toksykologiczne, jak i nowoczesne techniki bioanalityczne. Efekty będą mogły być wykorzystane zarówno w dziedzinie rolnictwa, jak i ochrony zdrowia. Na ten projekt NCN przyznało grupie badawczej grant wysokości 1 486 836 zł.

W rozstrzygniętych konkursach zostało złożonych 495 wniosków na kwotę ponad 1 mld zł, z czego do finansowania eksperci zakwalifikowali łącznie 86 projektów. Współczynnik sukcesu wyniósł ponad 17 proc. Łączna wartość przyznanych środków w obydwu konkursach wynosi 215 523 213 zł.

Więcej informacji

Grant na paleontologiczne innowacje