Życie kampusu

Mały świat wielkiej nauki

Program Absolwent UMK z okazji 20-lecia swojego istnienia wydał interaktywną książkę dla dzieci "Nanopolis. Uniwersum przez lupę". Publikacja, której autorkami są pracowniczki Działu Promocji i Informacji, powstała przy współpracy z badaczami z UMK.

Bohaterami książki są edukusy – niezwykłe stworki, które powstały na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i poszukują przygód w świecie toruńskiej nauki. Edukusy wraz z Esperantą, robotem humanoidalnym, prowadzą pewne śledztwo na terenie uczelni. Przy tej okazji spotykają się z naukowcami i poznają prowadzone przez nich badania oraz metody naukowe.

Dzięki książce, oprócz śledztwa detektywistycznego, dzieci mogą przeprowadzić wiele eksperymentów i poznać sposoby oceniania wieku drzewa, zbadać linie papilarne lub zaszyfrować tajemniczą wiadomość nietypowymi sposobami. Fabuła nie jest liniowa, co znaczy, że nie trzeba czytać książki od początku do końca, ale można wybrać kolejność wątków (tropów w śledztwie) i podążać za nimi, by na końcu rozwiązać zagadkę. Publikacja zawiera interaktywne zadania i eksperymenty, które dziecko może wykonać w domu z drobną pomocą opiekuna. Do książki dołączone są: pisak UV z latarką (sponsor: Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici) oraz torebka nasion "Kwietna łączka" od Przedsiębiorstwa Nasiennego Toraf.

Książki nie można kupić, ale można ją wygrać w konkursach, które będą organizowane od listopada 2021 do kwietnia 2022 roku. Nagrody mogą być przyznawane indywidualnie oraz dla wskazanej szkoły podstawowej (z przeznaczeniem na nagrody dla najzdolniejszych uczniów).

Autorkami koncepcji i tekstu są Anna Bielawiec-Osińska, Kinga Nemere-Czachowska, Liliana Radkiewicz i Anna Wielbińska z Działu Promocji i Informacji UMK. Za ilustracje i opracowanie graficzne odpowiada Jakub Sobczak z Katedry Projektowania Graficznego Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Korektę przeprowadziła dr hab. Małgorzata Gębka-Wolak, prof. UMK z Katedry Języka Polskiego Wydziału Humanistycznego. Książka została wydana w nawiązaniu do podobnej w charakterze publikacji "Psotopolis. Gigawędrówka" z 2013 r. Więcej informacji na temat "Nanopolis. Uniwersum przez lupę" można znaleźć na stronie Programu Absolwent UMK.

•  [Fot. Anna Bielawiec-Osińska] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie
  •  [Fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

20 lat z absolwentami

Marzenia odklejane z węgla