Prof. Daniela Szymańska wraz z prorektorem UW ds. badań prof. Zygmuntem Lalakiem i dziekanem Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW prof. Maciejem Jędrusikiem Troje ludzi w togach pozuje do zdjęcia Nauki społeczne

Medal za zasługi

Prof. dr hab. Daniela Szymańska z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK została wyróżniona Medalem im. Jerzego Kondrackiego za zasługi dla Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Medal za zasługi jest wysokiej rangi odznaczeniem przyznawanym od 1999 roku osobom, które trwale zapisały się w historii Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW. Decyzję o jego przyznaniu podejmuje rada wydziału na wniosek kapituły, której przewodniczącym jest prof. dr hab. Andrzej Richling.

Odznaczenie zostało przyznane prof. Danieli Szymańskiej w uznaniu bogatego dorobku publikacyjnego oraz rozpoznawalności wyników jej pracy badawczej w krajowym i międzynarodowym środowisku naukowym. W laudacji, którą wygłosił prof. dr hab. Jerzy Makowski, podkreślono także zaangażowanie laureatki w prace różnych komitetów naukowych Polskiej Akademii Nauk.

Uroczyste wręczenie wyróżnienia odbyło się podczas inauguracji roku akademickiego 2024/2025, która odbyła się 24 września w Auli starej biblioteki UW.

Prof. dr hab. Daniela Szymańska – w 1976 ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1983 uzyskała stopień naukowy doktora. Stopień doktora habilitowanego otrzymała w 1992 roku, a w roku 2009 – tytuł naukowy profesora. Od 1975 roku do chwili obecnej związana jest zawodowo z UMK, z Wydziałem Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej. Równolegle z pracą w macierzystym wydziale w latach 1992-1994 pracowała także w Uniwersytecie Szczecińskim, pomagając w powstaniu geografii społeczno-ekonomicznej na Wydziale Nauk Przyrodniczych. W latach 1995–1998 była także zatrudniona w charakterze głównego specjalisty w Wojewódzkim Biurze Planowania Przestrzennego w Toruniu. W latach 1996–1999 była prodziekanem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMK w Toruniu, W kadencji 2012–2016 była wybrana do Senatu UMK. Wypromowała 10 doktorów, z których 5 jest doktorami habilitowanymi (w tym jeden w 2023 roku uzyskał tytuł profesora). Wypromowała 374 magistrów (w tym 33 magistrów socjologii).

Prof. Szymańska naukowo interesuje się sprawami społeczno-demograficznymi w skali krajowej i międzynarodowej. Zajmują ją zagadnienia związane z miastami i urbanizacją. Specjalizuje się w badaniach procesów i struktur osadnictwa miejskiego, zrównoważonego i zintegrowanego rozwoju miast i regionów (w tym smart cities, ekorozwoju i zielonej gospodarki). Jest autorką i współautorką wielu książek i artykułów wydanych w prestiżowych krajowych i zagranicznych czasopismach naukowych. Jest członkiem Komitetu Nauk Demograficznych PAN, Rady Naukowej Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Prof. Szymańska jest także redaktorem wysoko pozycjonowanego w bazie Scopus czasopisma "Bulletin of Geography. Socio-economics Series". Odbyła liczne staże naukowe na uniwersytetach krajowych i zagranicznych.

Wpływowe czasopisma z UMK

Senat nowej kadencji

Artykuł zawiera galerię

Musejon dla Muzeum Uniwersyteckiego