Pamiątkowe medale od prezydenta Torunia odebrali prezez AZS UMK Henryk Boś (po prawej) oraz dyrektor BU dr Krzysztof Nierzwicki (drugi od prawej) Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz Marcin Czyżniewski podczas wręczania medalu i pamiątkowego dyplomu Henrykowi Bosiowi. W tle stoją także dwie osoby, a na ekranie wyświetlone są nazwiska wszystkich laureatów Życie kampusu

Medale grodu Kopernika

Wśród osób i instytucji, które trwale zapisały się w historii Torunia, prezydent miasta w sposób szczególny docenił Bibliotekę Uniwersytecką UMK oraz Akademicki Związek Sportowy UMK. Przedstawiciele wyróżnionych jednostek odebrali pamiątkowe medale kopernikańskie podczas uroczystej sesji Rady Miasta zorganizowanej z okazji 790-lecia lokacji Torunia.

Uroczysta sesja Rady Miasta, zorganizowana dokładnie w 790. rocznicę uzyskania przez Toruń praw miejskich, była okazją do wyróżnienia pamiątkowymi medalami kolejnych zasłużonych. Medale okolicznościowe wydane z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika otrzymują osoby i instytucje, które szczególnie zasłużyły się dla toruńskiego dziedzictwa kulturowego oraz zachowania tradycji kopernikańskiej.

Wśród dziesięciu osób i instytucji, które zostały uhonorowane przez samorząd, znalazły się dwie jednostki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W imieniu Biblioteki Uniwersyteckiej medal odebrał dr Krzysztof Nierzwicki, dyrektor BU. Odznaczenie dla AZS UMK odebrał prezes Związku Henryk Boś.

Wszyscy w Toruniu z dumą obwieszczaliśmy światu, Europie, krajowi i naszemu miastu, że Toruń to miejsce, z którego wywiódł swoje życie ten wyjątkowy geniusz wszech czasów. Zawsze to potwierdzał, zawsze mówił o sobie, że jest tym, który wywodzi się z Torunia, dlatego w tym roku potwierdzaliśmy, że sławny Kopernik inspiruje także nasze pokolenie i określa całą sferę życia publicznego Torunia - powiedział prezydent Michał Zaleski podczas ostatniej w tym roku sesji Rady Miasta.
Podczas uroczystej sesji wręczono medale dziesięciu osobom lub przedstawicielom instytucji
fot. Agnieszka Bielecka

W lutym, podczas pierwszej odsłony Światowego Kongresu Kopernikańskiego, medal przyznano również Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika i trojgu naukowcom związanym z uczelnią i zasłużonym dla krzewienia tradycji kopernikańskiej: prof. Teresie Borawskiej, prof. Januszowi Małłkowi oraz prof. Krzysztofowi Mikulskiemu, a przy okazji zakończenia Światowego Kongresu Kopernikańskiemu - członkom komitetu organizacyjnego ŚKK: dr. hab. Mieczysławowi Kunzowi, prof. UMK i  kanclerzowi dr. Tomaszowi Jędrzejewskiemu. Medal Pamiątkowy Roku Mikołaja Kopernika - bo tak oficjalnie nazywa się wyróżnienie - z rąk prezydenta Michała Zaleskiego podczas inauguracji roku akademickiego 2023/2024 odebrał także dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania dr hab. Jerzy Boehlke, prof. UMK.

Medal Kopernikański dla WNEiZ

Światowy Kongres Kopernikański zatoczył koło