Katarzyna Zillmann Katarzyna Zillmann, młoda kobieta pokazująca srebrny medal Sport

Medalistka z "katarzynką"

Katarzyna Zillmann  - srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich w Tokio w wioślarstwie i studentka Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK, będzie miała swoją "katarzynkę" w Piernikowej Alei Gwiazd.

Nominacje do Piernikowej Alei Gwiazd prezydent Torunia ogłasza tradycyjnie podczas Gali Noworocznej. - W tym roku "katarzynki" zadedykujemy dwóm związanym z toruńskimi klubami paniom, które w minionym roku przywiozły do Torunia medale olimpijskie z Tokio. Pierwsza "katarzynka" będzie należała do Katarzyny Zillmann, reprezentującej AZS UMK mistrzyni świata i Europy oraz srebrnej medalistki ostatnich igrzysk olimpijskich w czwórce podwójnej kobiet. Jej fenomenalny wyczyn to pierwszy olimpijski medal w historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika - powiedział prezydent Michał Zaleski. - Wraz z nią swoją "katarzynkę" odsłoni zawodniczka toruńskiego klubu UKŻ Wiking Toruń Jolanta Ogar-Hill.

Piernikowa Aleja Gwiazd powiększy się podczas czerwcowych Dni Torunia.

Katarzyna Zillmann – studentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wioślarka, zawodniczka klubu AZS UMK Toruń. Do jej najważniejszych sportowych sukcesów należą: srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2021, złoty medal wioślarskich Mistrzostw Świata oraz Mistrzostw Europy 2018, srebro Mistrzostw Świata 2017 oraz dwukrotnie zdobyty złoty medal Mistrzostw Świata Młodzieżowców (2015 i 2016). Wszystkie krążki zawodniczka z UMK wywalczyła w rywalizacji czwórek podwójnych. Laureatka licznych nagród – w 2017 r. otrzymała m.in. Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia, w 2018 r. wraz z koleżankami z osady zwyciężyła w prestiżowym plebiscycie Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej (FISA), w styczniu 2019 r. wygrała toruński plebiscyt "Sportowiec Roku". W sierpniu 2021 została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Piernikowa Aleja Gwiazd została otwarta w 2003 r. To ciąg mosiężnych "katarzynek" na Rynku Staromiejskim – tablic w kształcie piernika, zawierających podpisy znanych polskich aktorów, muzyków, naukowców, polityków, pisarzy i sportowców. Łączy ich Toruń - jako miejsce urodzenia, miasto edukacji lub początków kariery. Dwie kolejne tablice są odsłaniane co roku przy okazji Święta Miasta. Dotychczasowi laureaci "katarzynek"

W setce Forbesa

Spotkanie na olimpijskim szczeblu

Jedyna taka czwórka

Artykuł zawiera galerię

Olimpijskie srebro dla Katarzyny Zillmann!