Młodzi i wybitni
Dr Szymon Roszkowski z Wydziału Nauk o Zdrowiu UMK oraz mgr Igor Wysocki z Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych znaleźli się wśród laureatów stypendiów ministra dla wybitnych młodych naukowców.
Minister Nauki przyznał stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, w tym 32 doktorantom, reprezentującym 53 dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu będą przez 3 lata otrzymywali stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie. Na ten cel przeznaczono ponad 44 mln zł.
Do konkursu wpłynęło 1708 wniosków o przyznanie stypendium, za których ocenę odpowiadał zespół doradczy.
Co do zasady w poszczególnych dyscyplinach można było przyznać maksymalnie pięć stypendiów, z czego jedno dla doktoranta.
Dr inż. Szymon Roszkowski ukończył studia magisterskie na Wydziale Bioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w 2020 r. i rozpoczął pracę w Instytucie Ochrony Roślin – Państwowym Instytucie Badawczym w Poznaniu. Od 2021 r. jest zatrudniony w Katedrze Geriatrii Collegium Medicum UMK. Ukończył studia podyplomowe z zakresu Integracji Europejskiej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. W 2022 r. obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską na Wydziale Agrobioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. W latach 2019, 2021 i 2023 odbył staże naukowe w Chemistry Technology Centre of Catalonia, EURECAT Centre Tecnologic oraz na Universitat Rovira i Virgili w Tarragonie. Ukończył także szkolenia w European Patent Academy z zakresu transferu wiedzy do sektora gospodarczo-społecznego oraz komercjalizacji wyników działalności naukowej: "Assessing patentability requirements at the EPO" i "From idea to patent".
Dr Szymon Roszkowski prowadzi interdyscyplinarne badania skoncentrowane na zdrowiu środowiskowym, ze szczególnym uwzględnieniem nowoczesnych metod inteligentnej biorafinerii ekstrakcyjnej substancji bioaktywnych pochodzących z ubocznych strumieni sektora rolno-spożywczego w celu pozyskania wysokowartościowych i funkcjonalnych surowców dla produktów farmaceutycznych, kosmetycznych i nutraceutycznych, oraz technologii ich enkapsulacji. Bada aktywność biologiczną tych związków oraz analizuje ich potencjał zdolności do poprawy stanu zdrowia i zapobiegania chorobom. Współpracuje z Katedrą Onkologii CM UMK z którą uczestniczył w grancie Horizon 2020 H2020-BBI-JTI-2020 Project: 101023225 oraz realizuje dwa projekty Emerging Fields w ramach "Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza" UMK. Jego dorobek naukowy obejmuje publikacje o sumarycznym IF 43,427; 1400 pkt MNiSW oraz indeks Hirscha 4.
Mgr Igor Wysocki jest z wykształcenia filologiem angielskim. Obecnie jest doktorantem Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych (Academia Rerum Socialum) na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego zainteresowania koncentrują się wokół filozofii ekonomii, politycznego libertarianizmu, zagadnienia wolnej woli oraz logiki. Jego projekt doktorski poświęcony jest problemowi dobrowolności w austro-libertarianizmie.