Nagroda za doktorat o kobietach
Dr Sara Orzechowska, absolwentka Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych, otrzymała nagrodę główną w XV edycji konkursu "Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość", który organizuje Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 25 września w siedzibie Muzeum Etnograficznego w Toruniu.
"Tyś mnie tu nie sadził, ty mnie nie będziesz zżynał. Relacje kobiet z roślinami w folklorze polskim" – to tytuł rozprawy dr Sary Orzechowskiej, która została doceniona przez kapitułę konkursu "Polska wieś - dziedzictwo i przyszłość" im. prof. Jerzego Wilkina. W uzasadnieniu komisja podkreśliła oryginalność tematu pracy, jej interdyscyplinarny charakter, walory literackie i bardzo wysoki poziom warsztatowy. Promotorką dysertacji była dr hab. Violetta Wróblewska, prof. UMK z Wydziału Humanistycznego. Autorka wydała swoją rozprawę doktorską w formie książki pt. "Kobiety i rośliny w folklorze polskim".
Książka dr Sary Orzechowskiej jest pracą zrealizowaną w duchu folklorystyki zaangażowanej, a wnioski, jakie wyprowadza autorka, mogą stać się nie tylko przyczynkiem do zmiany postrzegania roli kobiet w kulturze wsi, ale także ważnym głosem w toczonej obecnie debacie publicznej na temat praw kobiet.
Spotkanie w Muzeum Etnograficznym zostało podzielone na dwie części. Rozpoczęło się od wręczenia nagród w konkursie i wygłoszenia laudacji na cześć laureatów. Kolejna część poświęcona była rozmowom na temat roli kobiet w kulturze wsi. Kobiety wiejskie odegrały kluczową rolę w modernizacji polskiej wsi, wprowadzając zmiany w sferze obyczajowej, edukacyjnej, gospodarczej i społecznej; były inicjatorkami i promotorkami tych zmian. Ich praca i zaangażowanie, często niedoceniane, przyczyniły się do przyspieszenia cywilizacyjnych przeobrażeń i poprawy warunków życia na wsi. Podczas dyskusji głos zabrały prof. Violetta Wróblewska, dziekanka Wydziału Humanistycznego, dr Jolanta Piekarska, pomysłodawczyni i realizatorka "Festiwalu Trzech Kultur" oraz laureatka głównej nagrody – dr Sara Orzechowska. Dyskusję prowadziła prof. Izabella Bukraba-Rylska z Collegium Civitas.
Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa to organizacja, której misją jest wspieranie zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich. Konkurs "Polska wieś - dziedzictwo i przyszłość" im. prof. Jerzego Wilkina wypełnia tę misję promując rolnictwo, problematykę związaną z obszarami wiejskimi i ich dziedzictwa kulturowego oraz wzbogacając publiczną debatę na temat polskiej wsi.
Dr Sara Orzechowska – absolwentka interdyscyplinarnego kierunku dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim oraz kulturoznawstwa ze specjalnością folklorystyczno-antropologiczną na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Jest dyplomowaną fitoterapeutką i towaroznawczynią zielarską. Jest autorką i wykonawczynią wielu programów kulturalnych i edukacyjnych związanych z dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym, zwłaszcza z kulturą ludową, m.in. "ETNOspiżarnia Ziemi Dobrzyńskiej" czy "Elementarz Małego Słowianina". Jako prezeska Fundacji Linnum organizuje warsztaty i realizuje projekty, m.in. "Na len, na konopie! Słowiańskie święta roślinne". Jej zainteresowania badawcze oscylują wokół roślin w kulturze i literatura oralna, podania i bajki ludowe, szczególnie w kulturach słowiańskich. Pracę doktorską pt. "Tyś mnie tu nie sadził, ty mnie nie będziesz zżynał. Relacje kobiet z roślinami w folklorze polskim" zrealizowała w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych pod opieką dr hab. Violetty Wróblewskiej, prof. UMK. (fot. Adam Zakrzewski)