"Legenda o Karmazynie" to projekt w pełni autorski, zrealizowany wspólnymi siłami wyłącznie przez studentki i studentów UMK Zdjęcie ze spektaklu. Na pierwszym planie stoi dziewczyna z opaską na oczach, na nią swoją dwie osoby: jedna przodem, a druga tyłem do obiektywu Kultura

Teatralne Grand Prix

Grand Prix i nagroda publiczności XII Studenckiej Wiosny Teatralnej "Pre-teksty" w Lublinie trafiły w ręce Teatru Studenckiego "Antrakt". Podczas tegorocznej edycji festiwalu artyści z UMK zaprezentowali "Legendę o Karmazynie".

Studencka Wiosna Teatralna to ogólnopolski festiwal młodych teatrów założonych przez studentów i studentki, który odbywa się w Akademickim Centrum Kultury i Mediów "Chatka Żaka" w Lublinie. Wydarzenie ma wieloletnią tradycję i zrzesza pasjonatów teatru już od lat 60. ubiegłego wieku. Festiwal corocznie jest okazją nie tylko do obejrzenia przedstawień, ale również do udziału w warsztatach i integracji środowiska studenckiego z różnych uczelni. Tegoroczna edycja odbyła się 22-24 maja i uczestniczyło w niej dziewięć grup artystycznych z całej Polski.

Studentki i studenci z UMK zaprezentowali w Lublinie swój autorki spektakl "Legenda o Karmazynie". Przedstawienie jest połączeniem elementów baśni i horroru. Opowiada o konieczności zrozumienia sensu cierpienia oraz ukrytych traumach. Główną bohaterką jest doświadczona trudnymi wydarzeniami dziewczyna, a spektakl jest podróżą przez jej umysł. Tragiczne zdarzenia, o których opowiadają autorzy dramatu, pokazują konsekwencje moralnie karygodnego działania autorytetów.

Jury konkursu doceniło Studencki Teatr "Antrakt" m.in. za poziom wykonania, innowacyjność, związek z hasłem przewodnim tegorocznej edycji, kreację postaci oraz spójność przedstawienia. Głosami publiczności "Legenda o Karmazynie" otrzymała średnią ocen 8,7/10.

"Legendę o Karmazynie" zrealizowali:

scenariusz, reżyseria: Danka Greding, Mikołaj Dobek
choreografia: Natalia Browarczyk
muzyka: Tomasz Misiak oraz zespół Etterklang
technika: Jakub Kaliski, Natalia Marchelak, Mikołaj Dobek
opieka aktorska: Aleksandra Matuszewska, Palina Kuzemchyk
produkcja: Agata Kobus, Mikołaj Dobek
obsada: Natalia Browarczyk, Natalia Cywińska, Danka Greding, Milena Frej, Iga Maciejewska, Patrycja Łajewska, Anna Piórkowska, Łukasz Gołębiewski, Jakub Michalak, Piotr Pawłowski, Norbert Pytel, Jakub Stępień

Teatr Studencki UMK "Antrakt" istnieje od maja 2022 r. i działa przy Studenckim Kole Teatrologicznym. W swoim gronie zrzesza studentów wielu wydziałów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Do tej pory "Antrakt" zrealizował trzy premiery: "Tajemna Historia", "Legenda o Karmazynie" i "Cyjanek Potasu", które zostały wystawione na deskach ACKiS "Od Nowa" i w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury. Studentki i studenci z "Antraktu" angażują się także w działania promocyjne Wydziału Humanistycznego, organizując performance'y podczas "Nocy Kultury w Maiusie".

Nagrody na święto teatru

Spotkania z teatrem alternatywnym