Mężczyźni i kobiety na scenie w trakcie tańca Humanistyka i sztuka

Teatralna łączność z Ukrainą

Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (wraz z Filią w Białymstoku) zapraszają na Międzynarodowy Dzień Teatru 2022: Solidarni z Ukrainą, który 28 i 29 marca odbędzie się w formie zdalnej.

- Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Teatru przypada w dramatycznym czasie dla Ukrainy, która doświadcza wszystkich bolesnych konsekwencji wojny - zauważają organizatorzy. - Chcielibyśmy w sposób szczególny wyrazić naszą solidarność z Ukrainą, oddać głos twórcom i badaczom ukraińskiego teatru, którzy nie mogą bezpiecznie celebrować teatralnego święta. Chcemy wsłuchać się w ich opowieść o sztuce i poznać teatr niepodległej Ukrainy.

Na dwudniowe wydarzenie złożą się cztery wykłady poświęcone sztuce i teatrowi Ukrainy, które wygłoszą badaczki związane z Kijowskim Narodowym Uniwersytetem Teatru, Kina i Telewizji im. Iwana Karpenki-Karego oraz Narodowym Uniwersytetem Artystycznym im. Iwana Kotlarewskiego w Charkowie. Wykłady będą połączone z dyskusją, a  moderatorami spotkań będą dr hab. Artur Duda, prof. UMK i dr Marzenna Wiśniewska z Wydziału Humanistycznego UMK oraz dr Karol Suszczyński z Akademii Teatralnej.

Międzynarodowy Dzień Teatru: Solidarni z Ukrainą odbędzie się 28 i 29 marca 2022 r. za pośrednictwem platformy Zoom. Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w wykładach online proszone są o kontakt pod adresem marzennaw@umk.pl, z którego przesłany zostanie link do spotkań.

Program wydarzenia

28 marca (poniedziałek)