Od lewej: mgr inż. Alicja Tymczewska - Najlepsza Absolwentka; Oliwia Jarosz - Najlepsza Studentka i Kinga Gacka - Najlepsza Studentka-Sportowiec UMK w roku akademickim 2020/2021 Życie kampusu

Najlepsze i najlepsi na UMK

Inauguracja nowego roku akademickiego była okazją do uhonorowania największych sukcesów naukowych i sportowych osiągniętych przez osoby studiujące na UMK oraz uczące się w ULO.

Tradycyjnie podczas uroczystej inauguracji wręczone zostały tytuły "Najlepszego Absolwenta", "Najlepszego Studenta" i "Najlepszego Studenta-Sportowca" UMK w roku akademickim 2020/2021. O tym, do kogo trafią, zdecydował Senat Uczelni.

Najlepszą absolwentką minionego roku akademickiego została mgr inż. Alicja Tymczewska. Laureatka ukończyła studia inżynierskie na kierunku chemia i technologia żywności na Wydziale Chemii oraz studia drugiego stopnia na kierunku chemia, uzyskując średnią ocen 4,92. Jest współautorką trzech artykułów w prestiżowych czasopismach naukowych z listy filadelfijskiej, w tym dwóch jako pierwsza autorka. Za znaczące osiągnięcia naukowe otrzymała trzykrotnie stypendium JM Rektora UMK, Prezydenta Miasta Torunia, została również laureatką stypendium ministra. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół nowych biodegradowalnych aktywnych i inteligentnych opakowań do żywności oraz wpisują się w aktualny trend less-waste poprzez wykorzystywanie odpadów przemysłu spożywczego. Mgr inż. Alicja Tymczewska znalazła również czas na aktywny udział w konferencjach międzynarodowych i ogólnopolskich. Od nowego roku akademickiego jest uczestniczką Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych.

Tytuł "Najlepszego Studenta" UMK w roku akademickim 2020/2021 otrzymała Oliwia Jarosz. Laureatka ukończyła IV rok studiów stacjonarnych na Wydziale Nauk o Zdrowiu na kierunku fizjoterapia, uzyskując średnią ocen 4,92. Była trzykrotnie wyróżniana stypendium JM Rektora. Jest współautorką kilku projektów, między innymi na temat komunikacji przyszłych medyków z seniorami oraz walki z depresją u seniorów. Najlepsza studentka 2020/2021 przez cały czas studiów angażowała się w działalność ruchu naukowego na UMK. Była przewodniczącą Interdyscyplinarnego Studenckiego Koła Naukowego Geriatrii WNoZ, które zdobyło pierwsze wyróżnienie w Ogólnopolskim Plebiscycie Najlepszych Kół Naukowych w Polsce – StRuNA.

Senat wybrał również "Najlepszego Studenta-Sportowca" UMK w roku akademickim 2020/2021. Tytuł otrzymała Kinga Gacka z Wydziału Nauk o Zdrowiu. Dyscypliną sportu, jaką uprawia Laureatka, jest lekkoatletyka. Kinga Gacka osiąga znakomite wyniki - w Mistrzostwach Polski zdobyła łącznie 11 medali w różnych kategoriach wiekowych. Studentka jest reprezentantką kadry narodowej, z  powodzeniem startuje  w zawodach zagranicznych. Do jej największych sukcesów należy m.in. brązowy medal Mistrzostw Europy w sztafecie 4x400 m w kategorii wiekowej do 23 lat. Wystąpiła również w sztafecie mieszanej na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

Rada Pedagogiczna Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego - ze względu na prowadzone równolegle dwie edycje liceów: trzyletniego i czteroletniego – wskazała dwóch najlepszych uczniów w roku szkolnym 2020/2021.

Wyróżnienie otrzymał Piotr Karbowski, obecnie uczeń III klasy o profilu biologiczno-chemicznym. Laureat w ubiegłym roku szkolnym uzyskał średnią ocen 6,00. Jego najważniejszy sukces to zdobycie tytułu finalisty w Konkursie Chemicznym organizowanym przez Politechnikę Gdańską. Piotr interesuje się interdyscyplinarnym ujęciem nauk matematyczno-przyrodniczych oraz językami orientalnymi. Samodzielnie uczy się języka chińskiego. Nabyte umiejętności potwierdza, uzyskując międzynarodowe certyfikaty językowe. W tym roku ubiega się o  stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Kolejne wyróżnienie otrzymał Mateusz Jarząbek, obecnie uczeń III klasy o profilu biologiczno-chemicznym. Mateusz Jarząbek w ubiegłym roku szkolnym uzyskał średnią ocen 5,91. Brał udział w etapie okręgowym olimpiady chemicznej, biologicznej i języka angielskiego. Uczestniczył w obradach Europejskiego Parlamentu Młodzieży oraz zaliczył ćwiczenia z podstaw chemii nieorganicznej na kierunku chemia medyczna na UMK. Mateusz w wolnym czasie uprawia sport i czyta książki. W tym roku ubiega się o stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Medale i honory

Artykuł zawiera galerię

Wydziałowe inauguracje

Inauguracja roku akademickiego