W ekspedycji trwającej od połowy czerwca do początku września 2022 r. wzięły udział 22 osoby. Na zdjęciu znajduje się grupa 10 osób, pozująca przed budynkiem Stacji Polarnej UMK na Spitsbergenie. Nauki przyrodnicze

Najliczniejsza wyprawa na Spitsbergen

Zakończyła się najliczniejsza od 1975 r. ekspedycja do Stacji Polarnej UMK na Spitsbergenie. Wyprawę poświęcono przede wszystkim badaniom nad zmianami czół lodowców Kaffiøyry i ich przedpoli.

W ekspedycji trwającej od połowy czerwca do początku września 2022 r. wzięły udział 22 osoby. Byli to dr hab. Ireneusz Sobota, prof. UMK (kierownik), dr Katarzyna Greń, studenci: Kamil Czarnecki, Piotr Niedbała i Agata Kwiatkowska, a także prof. Leon Andrzejewski (UMK) oraz prof. Mirosław Błaszkiewicz (PAN), którzy wrócili na Stację Polarną UMK po ponad 30 latach. Pracownikom UMK towarzyszył także zespół naukowców z Tajwanu. Wyprawa była również wizytowana przez przedstawicieli władz samorządowych.

Zdjęcie lodowca zrobione z dużej wysokości za pomocą drona
Wyprawa została poświęcona przede wszystkim badaniom zmian czół lodowców Kaffiøyry i ich przedpoli.fot. Nadesłane

Celem wyprawy była kontynuacja standardowych badań glacjologicznych związanych przede wszystkim z monitoringiem bilansu masy lodowców, które odznaczają się jednymi z najdłuższych serii pomiarowych na Svalbardzie. Wykonane zostały także badania odpływu z lodowców oraz kartowanie zlewni rzecznych z użyciem UAV, będące częścią monitoringu hydrologicznego. Powtórzono również badania wieloletniej zmarzliny. Owocem współpracy z naukowcami z Tajwanu było poszerzenie ich o precyzyjne pomiary georadarowe, temperatury gruntu oraz zawartości metanu i innych gazów w powierzchniowej warstwie gleby i wody. Tegoroczna wyprawa została poświęcona przede wszystkim badaniom zmian czół lodowców Kaffiøyry i ich przedpoli oraz zlokalizowanych na tamtym obszarze jezior, które były realizowane za pomocą bezzałogowych statków powietrznych UAV/RTK.

Należy podkreślić, że prawie trzymiesięczna wyprawa była wspólnym czasem wielu osób, pracujących w świetnej, przyjacielskiej atmosferze, a wyniki badań na pewno będą miały odzwierciedlenie w cennych publikacjach naukowych - mówi dr hab. Ireneusz Sobota, prof. UMK.

Opisane badania realizowane były w ramach projektu naukowego "Zmiany lodowców północno-zachodniego Spitsbergenu jako wskaźnik współczesnych przeobrażeń zachodzących w kriosferze", finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Jego kierownikiem jest dr hab. Ireneusz Sobota, prof. UMK. Swój początek miały również projekty naukowe realizowane we współpracy z zespołem naukowców z Tajwanu: "Icequakes monitoring from a dense seismic array in Kaffiøyra, Svalbard" i "Advance of structural geological surveys and improvement of tectonic understating of the pre-Ordovician/Tertiary geological boundary in vicinity of Nicolaus Copernicus Polar Station, Kaffiøyra, Svalbard", w których dr hab. Ireneusz Sobota, prof. UMK jest współwykonawcą.

•  [fot. Nadesłanie] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Arktyczne porozumienie

Spitsbergen na wyciągnięcie ręki

Artykuł zawiera galerię

Czym są dla nas polarne lodowce?

Na podbój Spitsbergenu