Prof. Ireneusz Sobota i laureaci stypendiów na udział w wyprawie polarnej: Kamil Czarnecki i Agata Kwiatkowska Dwoje młodych ludzi odbiera wielkoformatowe vouchery - nagrody w postaci udziału w wyprawie polarnej. Nagrody zostały wręczone przez dwóch mężczyzn, wykładowców UMK Nauki przyrodnicze

Spitsbergen na wyciągnięcie ręki

Wystawa fotogramów dokumentujących pracę Stacji Polarnej UMK na Spitsbergenie została 11 maja otwarta w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Marszałek Piotr Całbecki zapowiedział przy tej okazji wsparcie samorządu województwa dla funkcjonowania stacji.

W spotkaniu udział wzięli dr hab. Ireneusz Sobota, prof. UMK i dr hab. Piotr Hulisz, prof. UMK z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej oraz laureaci tegorocznej edycji konkursu fotograficznego "Świat śniegu i lodu", a także młodzież – również ukraińska - z X Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu.

Gospodarz województwa zapowiedział, że regionalny samorząd będzie finansowo wspierać funkcjonowanie stacji. Na początek Urząd Marszałkowski zafundował stypendia wyróżniającym się studentom, którzy wezmą udział w przygotowywanej wyprawie polarnej.  Otrzymało je dwoje studentów WNoZiGP: Agata Kwiatkowska i Kamil Czarnecki, którzy przygotowują się do udziału badaniach naukowych na Spitsbergenie.

Stacja Polarna Uniwersytetu Mikołaja Kopernika jest najdalej na północ wysuniętą polską jednostką badawczą. Usytuowano ją w  północnej części nadmorskiej równiny Kaffiøyra (Równina Kawowa), na północno-zachodnim Spitsbergenie, największej z wysp arktycznego archipelagu Svalbard. Hahut, bo tak brzmi nazwa stacji, stanowi zaplecze do organizacji Wypraw Polarnych UMK. Brali w nich udział pracownicy zarówno polskich, jak i  zagranicznych jednostek naukowych, studenci, alpiniści, speleolodzy czy płetwonurkowie. W oparciu o Stację prowadzone są głównie badania glacjologiczne, hydrologiczne, geomorfologiczne i klimatologiczne.

Strona Stacji Polarnej: http://www.stacja.arktyka.com

Więcej informacji o wystawie

•  Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Na podbój Spitsbergenu

O naukowcach zainteresowanych zeszłorocznym śniegiem

Artykuł zawiera galerię Artykuł zawiera film

Czym są dla nas polarne lodowce?

Wspólna pamięć o "Solidarności"