Wspólna pamięć o "Solidarności"
Władze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i województwa kujawsko-pomorskiego podpisały list intencyjny w sprawie współpracy w ramach działalności Centrum Badania Historii "Solidarności" i Oporu Społecznego w PRL.
Dokument sygnowali marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki oraz prof. dr hab. Wojciech Wysota, prorektor UMK ds. nauki.
Data podpisania listu nie jest przypadkowa – 12 maja 2021 r. przypada 40. rocznica rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych "Solidarność".
Wspólna inicjatywa urzędu marszałkowskiego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika służy upamiętnieniu działaczy opozycji antykomunistycznej w okresie PRL: bohaterów rolniczej "Solidarności", a także wszystkich organizacji niepodległościowych działających w Polsce w latach 1944-1989.
W ramach współpracy dotyczącej działalności Centrum Badania Historii "Solidarności" i Oporu Społecznego w PRL władze województwa zadeklarowały wsparcie finansowe jednostki oraz wsparcie organizacyjne i merytoryczne przedsięwzięć o charakterze promocyjnym organizowanych przez Centrum.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika zobowiązał się natomiast do prowadzenia badań nad spuścizną opozycji antykomunistycznej w Polsce w okresie PRL, ze szczególnym uwzględnieniem terenu dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego, działalności edukacyjnej skierowanej do mieszkańców regionu, a także pomocy w zakresie promocji województwa oraz krzewienia wartości patriotycznych i obywatelskich.
Po stronie UMK leżeć będzie również nadzór merytoryczny nad działalnością Centrum Badania Historii "Solidarności" i Oporu Społecznego w PRL, które jest jednostką Uniwersytetu. Jej dyrektorem jest prof. dr hab. Wojciech Polak.
Podpisanie listu było częścią obchodów 40. rocznicy powstania rolniczej "Solidarności", które trwały w całym województwie. Więcej szczegółów