Dokument sygnowali marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki oraz prof. dr hab. Wojciech Wysota, prorektor UMK ds. nauki. Humanistyka i sztuka

Wspólna pamięć o "Solidarności"

Władze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i województwa kujawsko-pomorskiego podpisały list intencyjny w sprawie współpracy w ramach działalności Centrum Badania Historii "Solidarności" i Oporu Społecznego w PRL.

Data podpisania listu nie jest przypadkowa – 12 maja 2021 r. przypada 40. rocznica rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych "Solidarność".

Wspólna inicjatywa urzędu marszałkowskiego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika służy upamiętnieniu działaczy opozycji antykomunistycznej w okresie PRL: bohaterów rolniczej "Solidarności", a także wszystkich organizacji niepodległościowych działających w Polsce w latach 1944-1989.

fot. Szymon Zdziebło, tarantoga.pl dla urzędu marszałkowskiego

W ramach współpracy dotyczącej działalności Centrum Badania Historii "Solidarności" i Oporu Społecznego w PRL władze województwa zadeklarowały wsparcie finansowe jednostki oraz wsparcie organizacyjne i merytoryczne przedsięwzięć o charakterze promocyjnym organizowanych przez Centrum.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika zobowiązał się natomiast do prowadzenia badań nad spuścizną opozycji antykomunistycznej w Polsce w okresie PRL, ze szczególnym uwzględnieniem terenu dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego, działalności edukacyjnej skierowanej do mieszkańców regionu, a także pomocy w zakresie promocji województwa oraz krzewienia wartości patriotycznych i obywatelskich.

Po stronie UMK leżeć będzie również nadzór merytoryczny nad działalnością Centrum Badania Historii "Solidarności" i Oporu Społecznego w PRL, które jest jednostką Uniwersytetu. Jej dyrektorem jest prof. dr hab. Wojciech Polak.

fot. Szymon Zdziebło, tarantoga.pl dla urzędu marszałkowskiego

Podpisanie listu było częścią obchodów 40. rocznicy powstania rolniczej "Solidarności", które trwały w całym województwie. Więcej szczegółów

Promotor Grudziądza z nagrodą

Z kolejnym doktoratem honoris causa