Poprzednia nazwa jednostki obowiązywała przez 70 lat. W tym czasie zakres zadań Studium znacznie się poszerzył Życie kampusu

Nauka języków w Centrum

1 stycznia 2023 r. Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych UMK przekształciło się w Uniwersyteckie Centrum Języków Obcych. – Nowa nazwa znacznie lepiej odzwierciedla profil działalności naszej jednostki – mówi Adam Czajkowski, dyrektor UCJO.

Zmianę nazwy Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych na Uniwersyteckie Centrum Języków Obcych wprowadza Zarządzenie nr 196 rektora UMK z 20 grudnia 2022 r.

- Poprzednia nazwa powstała w momencie powołania jednostki w strukturze uniwersytetu, czyli w roku 1953, a więc obowiązywała przez 70 lat. Przez lata zakres zadań realizowanych przez Studium znacznie się poszerzył – mówi dyrektor  Adam Czajkowski.
Adam Czajkowski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Języków Obcych

Uniwersyteckie Centrum Języków Obcych to ogólnouniwersytecka jednostka dydaktyczna, której głównym celem jest rzetelne i profesjonalne kształcenie językowe studentów UMK na poziomach określonych w Europejskim Systemie Opisu Kształcenia Językowego. Jednak organizacja i prowadzenie lektoratów języków specjalistycznych to niejedyne zadanie Centrum.

UCJO dokonuje licznych tłumaczeń publikacji naukowych, a także różnych dokumentów na potrzeby administracji uniwersyteckiej. Studenci w Centrum mogą uzyskać pomoc w zakresie weryfikacji tłumaczeń tytułów prac dyplomowych oraz dokumentów potrzebnych przy wyjazdach w ramach międzynarodowych programów wymian studenckich. Doktoranci mają możliwość uczestniczyć w regularnie prowadzonych warsztatach przygotowujących do pisania artykułów naukowych w języku angielskim lub niemieckim.

W ostatnich latach UCJO organizuje i prowadzi szkolenia językowe w ramach rozmaitych programów europejskich, wliczając w to zajęcia przygotowujące kadrę dydaktyczną UMK do prowadzenia zajęć w języku angielskim. Bliska współpraca z Fundacją Fulbrighta oraz czołowa lokata zajęta w konkursie dla uniwersyteckich jednostek językowych przez tę fundację zaowocowały lektoratami prowadzonymi przez amerykańskich nauczycieli dla części studentów naszego uniwersytetu.

Z oferty Uniwersyteckiego Centrum Języków Obcych korzystać mogą nie tylko studenci, lecz również pozostali członkowie społeczności UMK, a także osoby spoza uczelni, które pragną swoje kompetencje językowe szlifować w murach uniwersytetu.

proj. Anna Jaszczuk

Warto zwrócić uwagę na szeroką ofertę kursów językowych prowadzonych przez Centrum, która oprócz bardziej popularnych języków, takich jak angielski, hiszpański, włoski, niemiecki, francuski czy rosyjski, zawiera także propozycję nauki tzw. języków niszowych – fińskiego i norweskiego.

Zapisy na kursy w semestrze letnim roku akademickiego 2022/2023 już ruszyły i potrwają do 3 lutego. Studentom pierwszego roku studiów I i II stopnia UCJO oferuje kurs z języka angielskiego "Przygotowanie do lektoratu", który zapewni łatwiejszy start podczas zajęć ze specjalistycznego języka angielskiego na drugim roku. Dla studentów kończących lektorat UCJO przygotowało natomiast kurs "Powtórka przed egzaminem", mający na celu pomoc w uporządkowaniu wiedzy oraz nadrobieniu ewentualnych zaległości.

Dużą popularnością cieszą się również  konwersacje na poziomach B1 i B2, a także kursy z pozostałych języków, znajdujących się w ofercie UCJO, dostępnej na stronie internetowej i w mediach społecznościowych:

Kursy językowe z rabatem

Międzynarodowo w kampusie UMK

Artykuł zawiera galerię Artykuł zawiera film

Cups of Talks - integracyjne pogawędki

Prestiżowe międzynarodowe studia na UMK