Prof. dr. hab. Tomasz Drewa, kierownik Katedry Urologii i Andrologii na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum UMK Prof. dr. hab. Tomasz Drewa stoi w gabinecie na tle dyplomów z tablicą z wąsami i napisem #movember Nauki przyrodnicze

Naukowe wsparcie onkologii

Prof. dr hab. Tomasza Drewa, kierownik Katedry Urologii i Andrologii Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, został członkiem Zespołu ds. Narodowej Strategii Onkologicznej. Naukowiec będzie reprezentował w gremium Polskie Towarzystwo Urologiczne.

Skład Zespołu ds. Narodowej Strategii Onkologicznej powołała minister zdrowia Izabela Leszczyna. Grupa naukowców ma przygotować projekt NSO, projekt jej aktualizacji oraz harmonogram wdrażania.

Narodowa Strategia Onkologiczna to program na lata 2020-2030 wprowadzający kompleksowe zmiany w polskiej onkologii, dzięki którym ma zwiększyć się liczba osób przeżywających pięć lat od zakończenia terapii oraz zmniejszyć zapadalności na choroby nowotworowe. Poprawie ma ulec również jakość życia pacjentów w trakcie leczenia onkologicznego oraz po jego zakończeniu.

NSO wytycza kierunki rozwoju systemu opieki zdrowotnej w zakresie onkologii, wskazując obszary kluczowe dla odwrócenia niekorzystnych trendów epidemiologicznych, poprawy skuteczności terapii onkologicznych i dostosowania rozwiązań systemowych do potrzeb pacjentów z chorobą nowotworową.

Prof. Tomasz Drewa ukończył studia medyczne w Gdańsku. Doktoryzował się na Akademii Medycznej w Bydgoszczy, a habilitował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tytuł profesora zwyczajnego odebrał w 2016 r. Urolog jest autorem ponad 400 artykułów naukowych. Recenzował publikacje naukowe dla wielu czasopism zagranicznych m.in. "European Urology",  "The Journal of Urology", "Word Journal of Urology" i "International Journal of Urology".  W 2016 r. jako pierwszy w Polsce wykonał Robotyczną Cystektomię Radykalną (wycięcie pęcherza moczowego z powodu raka) w Toruniu. Prof. Drewa jest prezesem Polskiego Towarzystwa Urologicznego, członkiem honorowym Sekcji Nowojorskiej Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego i Węgierskiego Towarzystwa Urologicznego oraz członkiem Europejskiej Rady Urologii i Towarzystwa Endourologicznego.

Chirurgia na światowym poziomie

Movember - sezon na badania

Wszczep szyty na miarę

Milowy krok w innowacyjnej terapii