Nawiąż międzynarodowe przyjaźnie
Dział Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaprasza na warsztaty coachingu międzykulturowego z elementami tutoringu rówieśniczego. Jeśli jesteś osobą otwartą, komunikatywną i lubisz kontakt z ludźmi - to kurs dla Ciebie.
Celem warsztatów jest przygotowanie wybranych studentów do pracy i współpracy ze swoimi rówieśnikami z zagranicy studiującymi na UMK. Warsztaty składają się z dwóch uzupełniających się części: podstaw coachingu i tutoringu. Obie odnoszą się do budowania efektywnej komunikacji w przestrzeni międzykulturowej na uczelni.
- Coaching międzykulturowy to zbiór narzędzi komunikacyjnych służących odkryciu nieszablonowych i kreatywnych rozwiązań. Uwalnia potencjał komunikacyjny uczestników warsztatów poprzez poznawanie różnorodnych światopoglądów i wartości kulturowych.
- Tutoring rówieśniczy (peertutoring) to szczególna forma tutoringu opartego na współpracy, kiedy to bardziej doświadczony student (tutor) oferuje pomoc i wsparcie mniej doświadczonym studentom, w tym przypadku tym, którzy przejeżdżają do nas z innych obszarów kulturowych. To innowacyjna forma budowania relacji student-student w celu rozwijania kompetencji akademickich, społecznych oraz osobistych studentów. Tutoring rówieśniczy służy zbudowaniu trzech podstawowych umiejętności komunikacyjnych, tj.: umiejętności słuchania, umiejętności zadawania pytań, umiejętności aktywnego wyjaśniania. W tym celu studenci zostaną wprowadzeni w praktyczne aspekty psychologii komunikacji.
Warsztaty potrwają od 1 lutego do 15 marca 2021 roku. Będą to około 1-2 spotkania tygodniowo przez 6 tygodni za pośrednictwem MS Teams. Po kursie student otrzyma certyfikat wraz z wykazem zdobytych kompetencji. Organizatorzy zapewniają także materiały szkoleniowe. Każdy kandydat na tutora przejdzie indywidualny test diagnostyczny oraz odpowiednie testy początkowe i końcowe.
Osoby, które zostaną zakwalifikowane do udziału w projekcie, zostaną wprowadzone w podstawy komunikacji międzykulturowej, co z pewnością okaże się pomocne do rozwoju w przestrzeni międzykulturowej na UMK. Studenci będą mogli wykorzystać zdobytą wiedzę w trakcie np. odbywania praktyk w Dziale Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej i obsługi studentów zagranicznych.
Zgłoszenia należy składać do dnia 29 stycznia 2021 do godz.12.00 poprzez wysłanie wiadomości e-mail potwierdzającej chęć udziału, zawierającej dane kontaktowe (w tym adres MS Teams) na adres: malgorzatablaszczak@umk.pl. Więcej informacji udziela Małgorzata Błaszczak, Dział Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej, tel. 56 611 4875.
Działanie realizowane w ramach projektu „iNternationalization aCtions at University – NCU4U”, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, projekt pozakonkursowy pt. Podniesienie kompetencji kadry akademickiej i potencjału instytucji w przyjmowaniu osób z zagranicy – Welcome to Poland, określony we wniosku o dofinansowanie projektu nr POWR.03.03.00-00-PN14/18.