Sport

Ze świata sportu akademickiego

— Redakcja
udostępnij na facebook udostępnij na twitterze udostępnij na linkedin wyślij mailem wydrukuj

Za nami pierwsze w nowym roku występy drugoligowych zespołów AZS UMK Toruń. Styczniowe spotkania wygrały siatkarki, a koszykarze w derbach Pomorza i Kujaw pokonali KSK Noteć Inowrocław. Wyższość rywali dwukrotnie musieli uznać siatkarze.

Najkorzystniejszym bilansem mogą pochwalić się siatkarki AZS UMK Toruń. Studentki w pierwszym wyjazdowym meczu w tym roku sprawiły niespodziankę wygrywając 9 stycznia z wyżej notowanym zespołem UKS ZSMS Poznań. Ze stolicy Wielkopolski torunianki przywiozły 3 punkty. Akademiczki zwyciężyły w setach 25:17, 25:14, 25:22.

16 stycznia siatkarki AZS UMK Toruń podejmowały na własnym parkiecie zespół UKŻPS Kościan. Studentkom udało się poprawić bilans zwycięstw z wielkopolskimi zespołami. Sukces gospodyń przyniósł kolejne 3 punkty po wygranych setach 25:21, 25:22, 25:22.

Ostatnia zdobycz punktowa zawodniczek trenera Mariusza Soi plasuje je na 10. miejscu w tabeli pierwszej grupy. Toruński AZS, beniaminek drugiej ligi PZPS, zajmuje miejsce dające utrzymanie w lidze ze znaczną różnicą punktową nad strefą spadkową.

16 stycznia w hali Centrum rozegrano także niezwykle emocjonujące derby Pomorza i Kujaw. Koszykarze AZS UMK Toruń spotkali się z zespołem KSK Noteć Inowrocław. Początek meczu to pokaz nieskuteczności obu drużyn. Pierwsze punkty po prawie dwóch minutach gry rzucił Jakub Kondraciuk. Punkty niezwykle ważne dla przebiegu spotkania, ale również z historycznego punktu widzenia – pierwsze punkty zdobyte w roku obchodów 75-lecia AZS UMK Toruń. Mecz zakończył się zwycięstwem akademików 60:56. Najwięcej punktów w zespole Kamila Michalskiego rzucili Jakub Jagodziński (12), Zbigniew Malinowski (10) i Michał Samsonowicz (9). Wygrana akademików stawia ich w dobrej sytuacji wyjściowej do walki o play-off, a do zespołu z 3. miejsca tabeli drugiej ligi PZKosz brakuje im zaledwie 4 punktów.

Niestety po zwycięstwie w 2020 roku siatkarze AZS UMK Toruń ponieśli dwie kolejne porażki. W pierwszym spotkaniu w 2021 roku akademicy podejmowali zespół WKS Wieluń. Mecz na własnym parkiecie zakończył się wynikiem 3:1 dla gości z Wielunia. Zawodnicy trenera Michała Tyburskiego zdołali wygrać trzeci set 25:20, w pozostałych przegrali odpowiednio 16:25, 29:25, 23:25.

Kolejny mecz studenci rozegrali w Dobroniu, gdzie odnieśli zwycięstwo w trzecim secie. Kolejne sety zakończyły się wynikami 25:20, 25:20, 13:25, 25:16 dla gospodarzy. Akademicy znajdują się z strefie spadkowej drugiej ligi PZPS i z dużym prawdopodobieństwem czeka ich gra o utrzymanie.