UMK wśród sportowych liderów

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jako uczelnia z pierwszej dziesiątki szkół wyższych kształcących największą liczbę studentów sportowców został zakwalifikowany do przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego do II edycji projektu Narodowa Reprezentacja Akademicka.

Program ministerstwa wspiera proces kształcenia, oferując uczelniom dofinansowanie na organizację dodatkowych zajęć dydaktycznych dla studentów sportowców realizujących karierę dwutorową.

W UMK programem Narodowej Reprezentacji Akademickiej objęto 20 studentów spośród ok. 60 zawodniczek i zawodników zakwalifikowanych do uniwersyteckiego programu kariery dwutorowej. W ten sposób nasza uczelnia została niekwestionowanym liderem w kształceniu wybitnych sportowców i największym beneficjentem wśród uniwersytetów, z budżetem programu sięgającym 396 tys. zł. Za UMK znalazły się kolejno uniwersytety z Pomorza i Kujaw – Uniwersytet Gdański (9 studentów sportowców) i Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (7 studentów- sportowców) oraz na 4. miejscu lubelski Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (7 studentów sportowców).

W rankingu wszystkich 38 uczelni, które zakwalifikowano do realizacji projektu MNiSW, toruński uniwersytet uplasował się na 6. miejscu. Największymi beneficjentami projektu są akademie wychowania fizycznego, odpowiednio w Katowicach (179 osób), Gdańsku (33 osoby), Krakowie (31 osób). Spoza tego grona UMK wyprzedziły tylko WSG w Bydgoszczy (31 osób) i Politechnika Opolska (30 osób).

Do kształcenia w projekcie Narodowej Reprezentacji Akademickiej zostali zakwalifikowani studenci studiów stacjonarnych, zawodnicy szkolenia olimpijskiego, medaliści igrzysk olimpijskich, igrzysk europejskich, mistrzostw świata seniorów i mistrzostw Europy seniorów, uniwersjad i akademickich mistrzostw świata i studenci sportowcy posiadający klasy sportowe – mistrzowską międzynarodową  i mistrzowską. W tym gronie znalazło się troje wioślarzy, którzy uzyskali kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie w Tokio – Katarzyna Zillmann, Fabian Barański i Mirosław Ziętarski. Zawodnicy reprezentujący najwyższy poziom sportowy, legitymujący się mistrzowskimi lub międzynarodowymi mistrzowskimi klasami sportowymi to: Paulina Grzella, Jakub Jankowski, Oskar Steich, Barbara Streng – wioślarstwo; Adrian Brzeziński, Kinga Gacka, Mateusz Grzelak – lekka atletyka; Karolina Karasiewicz, Patrycja Lorkowska, Anna Sagan – kolarstwo; Bartosz Grabowski, Julia Walczak – kajakarstwo; Łucja Grzenkowicz, Marta Wieczyńska – koszykówka; Aneta Rygielska – boks; Jakub Prokurat – hokej na lodzie; Szymon Śmiegiel – judo.

Studentka UMK Mistrzynią Polski w boksie

Karolina Karasiewicz medalistką Mistrzostw Europy