Noc pełna nauki
Gdzie powstają systemy elektroniki, co to jest antymateria i jak być lwem salonowym? – odpowiedzi na te pytania będzie można poznać podczas Toruńskiej Nocy Naukowców, która 27 września odbędzie się na UMK i w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Program wypełnią wykłady, warsztaty i pokazy, a gościem specjalnym będzie prof. Aleksander Wolszczan, który opowie o planetach poza Układem Słonecznym.
Noc Naukowców to impreza popularnonaukowa, która odbywa się równocześnie we wszystkich krajach Unii Europejskiej w ostatni piątek września. Jest okazją, by opowiedzieć o tym, czym zajmują się w pracy naukowcy i zaszczepić w uczestniczkach i uczestnikach miłość do nauki.
Na przekór swojej nazwie, tegoroczna Toruńska Noc Naukowców rozpocznie się już rano. Pierwsze atrakcje zaplanowano na godzinę 9:00. Do godziny 15:00 warsztaty, wykłady i pokazy odbędą się na terenie kampusu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a w drugiej części dnia, od godziny 16:00, naukowcy zapraszają do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Atrakcje przygotowali uczeni z kilku wydziałów. Zapisy na wszystkie wydarzenia, których organizatorem jest UMK(również te w Młynie Wiedzy), będą przyjmowane mailowo. Zgłoszenia (indywidualne i grupowe) należy wysyłać na adres festiwal@umk.pl. Zapisy wystartują 20 września o godz. 8:00. Wstęp jest bezpłatny, ale w związku z ograniczoną liczbą miejsc o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.
Program wydarzeń:
Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej
- 9:00-9:45 – spacer badawczy po kampusie UMK z ćwiczeniami oddechowymi oraz elementami relaksacji. Obowiązuje strój sportowy. Maksymalna liczebność grupy to 30 osób. Zbiórka przed spacerem odbędzie się w holu głównym Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej (ul. Lwowska 1);
- 10:00-10:45 – miniturniej boccia. To gra, w której zawodnicy używają bil (małych piłek) wypełnionych granulatem, które wprowadzają na boisko uderzeniem. To przyjemna forma spędzania wolnego czasu z nutką zdrowej rywalizacji sportowej. Grupa może liczyć nie więcej niż 18 osób. Zajęcia odbędą się na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych (ul. Lwowska 1), w sali 288;
- 11:15-12:00 – "Zdrowie – jak o nie dbać, jak o nim mówić?". Uczestnicy i uczestniczki zdobędą wiedzę z zakresu zdrowych praktyk żywieniowych i aktywnego spędzania czasu. Maksymalna liczebność grupy to 60 osób. Wykład odbędzie się na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych (ul. Lwowska 1), w Sali III im. Henryka Szarskiego.
Wydział Sztuk Pięknych
- 9:30-11:00 oraz 11:30-13:00 – warsztaty "Brąz van Dyka – wywołaj fotografie tradycyjną techniką. Warsztat dawnego fotografa. Wprowadzenie do konserwacji fotografii". Zajęcia będą gratką dla każdego miłośnika fotografii. Na przykładzie techniki brązu van Dycka uczestnicy i uczestniczki doświadczą procesu powstawania fotografii: od naświetlania do wywoływania. Warsztaty będą okazją do porozmawiania nie tylko o powstawaniu fotografii, ale także sposobach konserwacji i przechowywania dawnych zdjęć. Zajęcia są skierowane do osób w wieku od 12 lat, a maksymalna liczba uczestników to 8. Warsztaty odbędą się na Wydziale Chemii (ul. Gagarina 7), w sali nr 80.
Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej
- 10:00-12:00 – warsztaty "Programowanie systemów elektroniki z wykorzystaniem struktur reprogramowalnych". Warsztaty są przeznaczone dla uczniów szkół średnich. Może w nich uczestniczyć maksymalnie 12 osób, a w przypadku grup zorganizowanych – 24 osoby. Zajęcia odbędą się w Instytucie Nauk Technicznych (ul. Wileńska 7), w sali 012.
Wydział Chemii
- 12:30-13:30 oraz 14:00-15:00 – warsztaty "Chemiku, pokoloruj mój świat...". Na warsztatach będzie można przekonać się, że jesień to czas eksplozji kolorów i magicznych eksperymentów na Wydziale Chemii. Maksymalna liczba uczestników: 15. Zajęcia odbędą się na Wydziale Chemii (ul. Gagarina 7), w sali 94.
Między godziną 16:00 a 22:00 wydarzenia Toruńskiej Nocy Naukowców przeniosą się do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Wśród osób popularyzujących naukę nie zabraknie badaczy i badaczek z UMK.
Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej
- 16:00-16:45 – "Badanie antymaterii z atomową precyzją". Będzie to wykład poświęcony badaniom prowadzonym z udziałem zespołu polskich naukowców z Torunia i Warszawy w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie. Prof. Tomasz Sowiński z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk opowie o oddziaływaniach materii z antymaterią – egzotycznymi cząstkami o fascynujących i wciąż nie w pełni poznanych właściwościach. W zajęciach może uczestniczyć maksymalnie 30 osób.
- 17:00-17:45 – "What matters about matter?". Dr Igor Di Marco z Katedry Mechaniki Kwantowej UMK zaprezentuje spopularyzowaną wizję świata mechaniki quantum i wyjaśni, w jaki sposób wiedza ta jest wykorzystywana w różnych dziedzinach, w szczególności w projektowaniu i optymalizacji materiałów. Maksymalna liczba uczestników to 30 osób.
Wydział Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie
- 17:00-17:40, 19:00-19:40 oraz 20:00-20:40 – "Jak być lwem salonowym? Warsztaty z zakresu poprawnego zachowania przy stole". Uczestnicy i uczestniczki będą mogli dowiedzieć się więcej o poprawnym korzystaniu ze sztućców i serwetek, poznają przykładowe nakrycia stołu i podstawowe reguły zachowania przy stole. W zajęciach mogą uczestniczyć wszyscy chętni, szczególnie mile widziane będą dzieci ze szkoły podstawowej.
Wydział Farmaceutyczny CM
- 18:00-18:45 – "Mózg i nasze emocje". Dr Marek Jurgowiak opowie o tym, że za sprawą mózgu wyposażonego we wszystko, co pozwala nam przeżyć w stale zmieniającym się środowisku, nasza cywilizacja rozwija się w kierunkach trudnych do przewidzenia. Maksymalna liczba uczestników to 30 osób.
Jednym z głównych puntów wieczoru w Młynie Wiedzy będzie wykład prof. Aleksandra Wolszczana "Planety poza Układem Słonecznym: 30 lat później". Wykładu polskiego radioastronoma, posiadacza Karty Absolwenckiej UMK nr 1, który na co dzień pracuje w Pennsylvania State University, będzie można wsłuchać w sali konferencyjnej MW2 o godz. 19:30 oraz online dzięki transmisji na kanale YouTube i stronie facebookowej CNMW.
W Młynie Wiedzy będzie można odwiedzić również stoiska popularnonaukowe, wysłuchać wykładów i wziąć udział w warsztatach mikrobiologicznych. Wśród atrakcji znajdzie się ekspozycja elementów systemów próżniowych i linii badawczych. Zainteresowani obejrzą przykłady próbek badanych na synchrotronach. Uczestnicy wydarzenia będą mogli skorzystać z symulatora lotu samolotu F-35 i szybowca. Nie zabraknie również strefy konstruktora, mechatroniki, RoboWarsztatu i interaktywnego robota EuGeniusa. Więcej informacji o wydarzeniach w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
Wszystkie atrakcje w MW1 będą dostępne w trzech turach zwiedzania: 16:00-18:00, 18:00-20:00 i 20:00-22:00. Wykłady w MW2 odbędą się w przestrzeni wystawienniczej. Bezpłatne wejściówki na daną turę można odebrać od 19 września w kasie Centrum do wyczerpania puli. W przypadku wolnych miejsc bilety będzie można odebrać także pół godziny przed każdą turą w kasach w budynku głównym Młyna Wiedzy. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie cztery wejściówki.