Organizatorami Toruńskiej Nocy Naukowców są Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy Życie kampusu

Noc pełna nauki

Gdzie powstają systemy elektroniki, co to jest antymateria i jak być lwem salonowym? – odpowiedzi na te pytania będzie można poznać podczas Toruńskiej Nocy Naukowców, która 27 września odbędzie się na UMK i w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Program wypełnią wykłady, warsztaty i pokazy, a gościem specjalnym będzie prof. Aleksander Wolszczan, który opowie o planetach poza Układem Słonecznym.

Noc Naukowców to impreza popularnonaukowa, która odbywa się równocześnie we wszystkich krajach Unii Europejskiej w ostatni piątek września. Jest okazją, by opowiedzieć o tym, czym zajmują się w pracy naukowcy i zaszczepić w uczestniczkach i uczestnikach miłość do nauki.

Na przekór swojej nazwie, tegoroczna Toruńska Noc Naukowców rozpocznie się już rano. Pierwsze atrakcje zaplanowano na godzinę 9:00. Do godziny 15:00 warsztaty, wykłady i pokazy odbędą się na terenie kampusu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a w drugiej części dnia, od godziny 16:00, naukowcy zapraszają do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Atrakcje przygotowali uczeni z kilku wydziałów. Zapisy na wszystkie wydarzenia, których organizatorem jest UMK(również te w Młynie Wiedzy), będą przyjmowane mailowo. Zgłoszenia (indywidualne i grupowe) należy wysyłać na adres festiwal@umk.pl. Zapisy wystartują 20 września o godz. 8:00. Wstęp jest bezpłatny, ale w związku z ograniczoną liczbą miejsc o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Program wydarzeń:

Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej

Wydział Sztuk Pięknych

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej

Wydział Chemii

Między godziną 16:00 a 22:00 wydarzenia Toruńskiej Nocy Naukowców przeniosą się do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Wśród osób popularyzujących naukę nie zabraknie badaczy i badaczek z UMK.

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej

Wydział Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie

Wydział Farmaceutyczny CM

Jednym z głównych puntów wieczoru w Młynie Wiedzy będzie wykład prof. Aleksandra Wolszczana "Planety poza Układem Słonecznym: 30 lat później". Wykładu polskiego radioastronoma, posiadacza Karty Absolwenckiej UMK nr 1, który na co dzień pracuje w Pennsylvania State University, będzie można wsłuchać w sali konferencyjnej MW2 o godz. 19:30 oraz online dzięki transmisji na kanale YouTube i stronie facebookowej CNMW.

W Młynie Wiedzy będzie można odwiedzić również stoiska popularnonaukowe, wysłuchać wykładów i wziąć udział w warsztatach mikrobiologicznych. Wśród atrakcji znajdzie się ekspozycja elementów systemów próżniowych i linii badawczych. Zainteresowani obejrzą przykłady próbek badanych na synchrotronach. Uczestnicy wydarzenia będą mogli skorzystać z symulatora lotu samolotu F-35 i szybowca. Nie zabraknie również strefy konstruktora, mechatroniki, RoboWarsztatu i interaktywnego robota EuGeniusa. Więcej informacji o wydarzeniach w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Wszystkie atrakcje w MW1 będą dostępne w trzech turach zwiedzania: 16:00-18:00, 18:00-20:00 i 20:00-22:00. Wykłady w MW2 odbędą się w przestrzeni wystawienniczej. Bezpłatne wejściówki na daną turę można odebrać od 19 września w kasie Centrum do wyczerpania puli. W przypadku wolnych miejsc bilety będzie można odebrać także pół godziny przed każdą turą w kasach w budynku głównym Młyna Wiedzy. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie cztery wejściówki.

•  [fot. Krzysztof Fabisiak] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Z kamerą we Wszechświecie