O polsko-ukraińskich relacjach
Po raz siódmy odbyły się na UMK Spotkania Polsko-Ukraińskie oraz posiedzenie Polsko-Ukraińskiej Komisji do Badania Relacji Wzajemnych w latach 1917-1921.
Dwudniowe (20-21 maja) wydarzenie odbyło się na Wydziale Nauk Historycznych UMK.
Członkowie Polsko-Ukraińskiej Komisji do Badania Relacji Wzajemnych wraz z gośćmi odwiedzili Bibliotekę Uniwersytecką oraz rozmawiali z władzami WNH. Odbyło się również spotkanie otwarte ze społecznością UMK, podczas którego dr Andrij Rukkas (Kijów) wygłosił wykład na temat militarnych aspektów sojuszu polsko-ukraińskiego z 1920 r., zaprezentowano także działalność naukową, popularnonaukową i wydawniczą Komisji. Uczestnicy i uczestniczki zjazdu wzięli też udział w wystawie "Polacy – uchodźcy z Pomorza z czasów II wojny światowej jako ofiary represji sowieckich" przygotowanej przez dr Rusłanę Marceniuk, stypendystkę programu Polonista NAWA. Wystawę można oglądać w holu głównym Collegium Humanisticum UMK.
W wydarzeniach uczestniczył konsul Ukrainy w Gdańsku Ołeksandr Płodystyj.

W panie drugiego dnia znalazła się wizyta w Urzędzie Marszałkowskim, spotkanie z samorządowcami oraz mieszkańcami regionu, koncert ukraińskiego chóru dziecięcego oraz pokazy i warsztaty związane z polsko-ukraińskim dziedzictwem kulinarnym. Nie zabrakło także wizyty na Ukraińskim Cmentarzu Wojskowym w Aleksandrowie Kujawskim, na którym spoczywają żołnierze Ukraińskiej Republiki Ludowej, którzy jako sojusznicy Wojska Polskiego walczyli z bolszewikami w 1920 r.