
Eksperci prawa rodzinnego ponownie na UMK
Eksperci prawa rodzinnego i spadkowego zjechali z całego kraju i przez dwa dni obradowali na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Okazją do spotkania czołowych specjalistów z tego zakresu był obchodzony 15 maja Międzynarodowy Dzień Rodziny, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1993 r. W obchody włączyła się Katedra Prawa Cywilnego z Wydziału Prawa i Administracji UMK, która już po raz trzeci zorganizowała konferencję naukową – w tym roku przyświecało jej hasło "Przeobrażenia współczesnej rodziny – potrzeby prawne i uwarunkowania społeczne".
I tym razem celem głównym konferencji była interdyscyplinarna debata o zmianach zachodzących w rodzinie. Stąd do udziału zaproszeni zostali nie tylko - chociaż przede wszystkim – prawnicy, ale także psychologowie, socjologowie, pedagodzy, ekonomiści oraz przedstawiciele innych dyscyplin. Spotkali się zarówno wybitni teoretycy prawa, jak i znakomici praktycy – tłumaczy dr hab. Tomasz Justyński, prof. UMK, kierownik Katedry Prawa Cywilnego.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele 22 ośrodków akademickich i organizacji, obradowali reprezentanci Ministerstwa Sprawiedliwości, Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Rodzinnego, Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15, Izby Notarialnej w Krakowie, Izby Notarialnej w Gdańsku, Izby Adwokackiej w Warszawie, Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych, Centrum Badań nad Prawem Dotyczącym Rodziny Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, Palestry toruńskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie, Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie oraz przedstawiciele UMK w Toruniu.
Zakres analizowanych zagadnień był szeroki. Wystąpienia 31 referentów podzielone zostały na sześć eksperckich paneli tematycznych.
– Wzorem ubiegłego roku wyodrębniono specjalną sesję młodych badaczy, która dała szansę zaprezentowania wyników badań wyróżniającym się studentom i doktorantom – wyjaśnia dr Ewa Kabza z Katedry Prawa Cywilnego UMK. – W tej edycji Rada Programowa wybrała trzy najlepsze propozycje studentów. Prezentowały one bardzo wysoki poziom merytoryczny, co pozwala z nadzieją patrzeć na kontynuację i dalszy rozwój doktryny prawa rodzinnego.
Nowością była sesja posterowa. Z inicjatywy prof. Tomasza Justyńskiego idea graficznego przedstawiania problemów badawczych, powszechnie przyjęta w naukach ścisłych, została z sukcesem przeniesiona na grunt nauk prawnych. Zaprezentowane zostały plakaty dotyczące szczególnie aktualnych problemów prawa rodzinnego.
Wydarzenie cieszyło się nie tylko zainteresowaniem ekspertów z całej Polski, ale także dużym wsparciem krajowych instytucji zajmujących się rodziną i prawem rodzinnym.
Konferencja umacnia pozycję Katedry Prawa Cywilnego UMK jako najważniejszego ośrodka dyskusji nad prawem rodzinnym i prawem spadkowym w całej Polsce. Uczestnicy oczekiwali, że wydarzenie powinno odbywać się nie raz do roku ale nawet kilka, gdyż poza Toruniem brak jest stosownego forum dyskusji nad prawem rodzinnym i spadkowym – dodaje prof. Justyński.