Uroczystość odnowienia doktoratu prof. Janusza Małłka odbyła się 13 grudnia w Collegium Humanisticum Humanistyka i sztuka

Odnowienie doktoratu prof. Janusza Małłka

— Marcin Czyżniewski

Na Wydziale Nauk Historycznych odbyła się uroczystość odnowienia doktoratu prof. dr. hab. Janusza Małłka, wybitnego znawcy historii Prus Królewskich i Książęcych, skandynawisty, badacza życia i dzieła Mikołaja Kopernika.

Odnowienie doktoratu to akademicka tradycja honorująca najbardziej zasłużonych i cenionych naukowców. Odbywa się z reguły pół wieku po uzyskaniu stopnia doktora. Profesor Janusz Małłek doktoryzował się w Instytucie Historii UMK w 1965 r. na podstawie rozprawy "Ustawa o rządzie Prus Książęcych z roku 1542" napisanej pod kierunkiem prof. Karola Górskiego.

Uroczystość w głównym audytorium Collegium Humanisticum zgromadziła liczną grupę uczniów i współpracowników prof. Małłka, pracowników Wydziału Nauk Historycznych i innych jednostek Uniwersytetu. Obecny był rektor UMK, prof. Andrzej Sokala, prezydent Torunia Michał Zaleski (prof. Małłek jest laureatem Medalu Honorowego Thorunium) oraz burmistrz Działdowa (rodzinnego miasta Profesora, które nadało mu tytuł Honorowego Obywatela) Grzegorz Mrowiński. Promotorem odnowienia doktoratu był prof. dr hab. Andrzej Radzimiński.

Prof. dr hab Janusz Małłek

Składając gratulacje profesorowi Januszowi Małłkowi, rektor UMK podkreślił jego zasługi dla rozwoju uniwersytetu, zwłaszcza jako cenionego ośrodka badania historii Prus Królewskich i Książęcych oraz Państwa Zakonnego. – Wniósł Pan szczególny wkład w poznanie i docenienie dziedzictwa kulturowego Warmii, Mazur i Pomorza. Zbudował Pan Profesor jeden z najważniejszych ośrodków badających historię i kulturę państw skandynawskich - mówił rektor, podkreślając, że społeczność uniwersytecka jest szczególnie wdzięczna za badania, które prof. Małłek prowadzi nad życiem, działalnością i dziełem Mikołaja Kopernika. - To osiągnięcia Pana Profesora pozwoliły odkryć, zweryfikować i zinterpretować wiele faktów z wciąż tajemniczej biografii naszego Patrona, wpisać ją silnie w kontekst historyczny i umysłowy epoki. Zainspirowane przez Pana Profesora dyskusje, dotyczące m.in. narodowej i kulturowej tożsamości Kopernika, wybrzmiewają do dziś - zaznaczył rektor.

Profesor Janusz Małłek, urodzony w 1937 r., pochodzi ze znanej i zasłużonej rodziny mazurskiej, pielęgnującej tradycję ewangelicką. Jest synem Karola Małłka, wybitnego działacza mazurskiego, badacza i popularyzatora historii i kultury Warmii i Mazur. Jak wspominał podczas uroczystości, to właśnie działalność i opowieści ojca zachęciły go do podjęcia studiów historycznych i sprecyzowały zainteresowania badawcze. Wybór Torunia jako miejsca studiów wiązał się z osobą profesora Karola Górskiego, pioniera badań nad historią i kulturą Prus Królewskich i Książęcych. Prof. Janusz Małłek jest autorem ponad 600 prac naukowych, wciąż aktywnie publikuje i uczestniczy w życiu swojego macierzystego wydziału. Przez lata swojej pracy był mocno zaangażowany w działalność organizacyjną, był m.in. pierwszym dziekanem Wydziału Nauk Historycznych (1993-1999), pełnił także funkcję prorektora UMK ds. organizacji i rozwoju (1999-2002).

•  [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Historie o bitwie wiedeńskiej