Od lewej: prof. dr hab. Mirosław Golon, ks dr. Michał Damazyn, dr hab. Sylwia Galij-Skarbińska, prof. UMK i prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski Czworo ludzi pozuje do zdjęcia, w tle widać logo "Solidarności" Humanistyka i sztuka

Odznaczeni przez marszałka

Podczas obchodów 42. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Przysieku, sześcioro badaczy i badaczek Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zostało uhonorowanych medalami. Uroczystości zgromadziły osoby z całego województwa, które brały udział w działaniach opozycji w PRL.

Podczas spotkania kombatantów Sierpnia i przedsierpniowej opozycji, które odbyło się 26 sierpnia, zasłużeni działacze odebrali Medale Unitas Durat Palatinatus Ciuaviano-Pomeraniensis, Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości i Medale Solidarności Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego. W trakcie obchodów rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych uczestnicy mieli okazję do udziału w spotkaniu z ks. dr. Michałem Damazynem, autorem wydanego przez samorząd województwa "Dykcjonarza Kujawsko-Pomorskiego", które poprowadził prof. dr hab. Wojciech Polak z Wydziału Nauk Historycznych UMK.

W czasie piątkowych uroczystości dwoje pracowników UMK zostało odznaczonych złotymi medalami Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis za zasługi w walce o niepodległość Polski i prawa człowieka. Byli to mgr Katarzyna Polak i dr hab. Piotr Niemcewicz, prof. UMK, oboje z Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

Dwoje ludzi pozuje do zdjęcia z Medalami Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Podczas uroczystości mgr Katarzyna Polak i dr hab. Piotr Niemcewicz, prof. UMK otrzymali złote medale Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego
fot. Artur Wiśniewski

Czworo pracowników UMK otrzymało srebrne medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis za badania naukowe nad opozycją i strukturami "Solidarności" na Kujawach i Pomorzu. Są to: dr hab. Sylwia Galij-Skarbińska, prof. UMK i ks. dr Michał Damazyn z Centrum Badania Historii "Solidarności" i Oporu Społecznego w PRL oraz prof. dr hab. Mirosław Golon i prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski z Wydziału Nauk Historycznych UMK.

Wszyscy laureaci medali wręczonych podczas Kujawsko-pomorskich obchodów 42. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych

Wykłady z psychologii na billboardach

Wakacyjne pogawędki filozoficzne

Od przemysłu do doktoratu