Spotkanie z pisarzem Maciejem Henem w Bibliotece Uniwersyteckiej Życie kampusu

Ogólnopolski tydzień z biblioteką

Drugi tydzień maja upłynie pod znakiem XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. W programie znajdzie się wiele wydarzeń związanych z hasłem przewodnim "Moja, Twoja, Nasza - BIBLIOTEKA".

W tegorocznym programie wydarzeń przewidziano spotkanie z Maciejem Henem, autorem m.in. "Beatlesów w Polsce". Na spotkaniu autorskim, które odbędzie się 8 maja o godz. 13:00, pisarz będzie mówił o swojej najnowszej książce "Segretario". 8 maja to również Dzień Bibliotekarza, dlatego między godz. 12:00 i 14:30 pracownicy BU zapraszają wszystkich na wspólną kawę w holu głównym. Nie zabraknie również Majowego Kiermaszu Książek, który każdego roku przyciąga miłośników literatury i muzyki. Wyprzedaż książek i płyt odbędzie się w holu na parterze Biblioteki 9 i 10 maja w godzinach 9:00-16:00.

Entuzjaści sztuki będą mieli okazję zobaczyć wystawę prac plastycznych "Niesamowite przygody skarpetek", na którą złożą się dzieła słuchaczy Uniwersytetu Dziecięcego. Prace będzie można oglądać od 4 do 12 maja w holu na parterze biblioteki. Organizatorzy zachęcają również do spróbowania swoich sił w konkursie fotograficznym, którego motywem przewodnim jest hasło tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek.

9 maja dr Dominik M. Piotrowski wprowadzi zainteresowanych w tajniki programu Zotero, który umożliwia gromadzenie, zarządzanie i cytowanie materiałów bibliograficznych w łatwy i przyjazny dla użytkownika sposób. Warsztat z menedżera bibliografii odbędzie się 9 maja o 10:00 w sali nr 8 w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej. Zajęcia potrwają półtorej godziny.

Organizatorzy zapraszają również w podróż po świecie dawnej i współczesnej astronomii pt. "Tajemnice De revolutionibus. Astronomia w księgach zapisana". 10 maja o godz. 13:00 w Muzeum Okręgowym przy Rynku Staromiejskim 1 odbędzie się spotkanie z twórcami programu Astronarium: prof. Maciejem Mikołajewskim i redaktorem Bogumiłem Radajewskim. Tego dnia w Ratuszu będzie można również przyjrzeć się dawnym i współczesnym dziełom astronomicznym. Pokaz poprowadzi Magdalena Awianowicz.

15 maja Biblioteka Uniwersytecka zaprasza na dyskusję z udziałem prof. Janusza Małłka i prof. Włodzimierza Zientary. W spotkaniu "Nasze? Obce? Niczyje? Ziemie "odzyskane" 1945–2023" wezmą udział także Jan Wyrowiński oraz Waldemar Mierzwa, autor książki "Miasteczko. Dziesięć lat później".

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych wydarzeń można znaleźć na stronie Biblioteki Uniwersyteckiej.

Galeria

• Tydzień Bibliotek - spotkanie z Maciejem Henem (Biblioteka Uniwersytecka, 8.05.2023) [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Doradczy głos z biblioteki

Konserwatorska działalność na medal