Oko w oko z artystą
Obchody tegorocznego Święta Uniwersytetu uświetni spotkanie autorskie z Jackiem Yerką, które odbędzie się 17 lutego o godz. 16:30 w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa". Artysta po raz drugi w tym roku odwiedzi macierzystą uczelnię.
Jubileuszowym obchodom Święta Uniwersytetu towarzyszą wyjątkowe wydarzenia. Jednym z nich jest spotkanie autorskie z Jackiem Yerką, znanym na świecie artystą z Torunia. Jego charakterystyczny styl i nieskrępowana wyobraźnia są znakiem szczególnym prac, które przyciągają miłośników sztuki. Prace Jacka Yerki, często określane jako surrealistyczne, odznaczają się warsztatową perfekcją oraz drobiazgową dbałością o szczegóły.
18 stycznia artysta spotkał się z widzami podczas otwarcia jego autorskiej wystawy w Galerii Dworzec Zachodni w "Od Nowie". Na ekspozycję, której kuratorkami są Anna Walkowska i Małgorzata Tarkowska-Kochańska, złożyło się kilkadziesiąt prac mistrza: obrazów, oryginalnych plakatów z początków jego drogi artystycznej oraz szereg artefaktów związanych z artystą. Specjalnie na tę okazję malarz stworzył obraz "A na deser Toruń", przedstawiający przefiltrowaną przez niezwykłą wyobraźnię i wrażliwość twórcy panoramę toruńskiej starówki. Ekspozycję można oglądać do 7 marca.
Druga wizyta artysty została zaplanowana na 17 lutego. Podczas spotkania autorskiego, które rozpocznie się o godz. 16:30 w Od Nowie, Jacek Yerka opowie o swojej artystycznej drodze. Spotkanie poprowadzi dr Agnieszka Basak-Wysota z Wydziału Sztuk Pięknych UMK.
Będzie to także okazja do zdobycia autografu na okolicznościowym albumie. Ze względu na duże zainteresowanie wydarzeniem obowiązują bezpłatne wejściówki. Zaproszenia można odbierać od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00. w kasie klubu Od Nowa (ul. Gagarina 37a). Osoby spoza Torunia mogą zarezerwować wejściówkę pisząc na adres club@umk.pl.
Jacek Yerka, a właściwie Jacek Kowalski, urodził się w Toruniu w roku 1952. Wychował się w rodzinie z tradycjami artystycznymi, jego rodzice byli absolwentami Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Skłonności artystyczne przejawiał już w dzieciństwie, głównie rysując i rzeźbiąc, a przygodę z samym malarstwem rozpoczął przed studiami.
W 1976 r. ukończył pracownię grafiki artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Od 1974 roku zajmował się równolegle plakatem i malarstwem. W latach 1974-80 zdobył kilkadziesiąt nagród i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych konkursach na plakat, m.in. w Londynie, Bagdadzie, Barcelonie, Mediolanie, na Biennale Plakatu w Lahti i Warszawie. Swoją poważną karierę rozpoczął od projektowania plakatów na drugim roku studiów. W Polsce pierwszy sukces odniósł, zwyciężając w konkursie zorganizowanym z okazji 50-lecia Polskiego Związku Łowieckiego. Z powodzeniem brał również udział w konkursach zagranicznych.
Od 1980 roku, po wystawie indywidualnej w Galerii Grażyny Hase, zajął się wyłącznie malarstwem, co zaowocowało międzynarodową sławą. Jacek Yerka tworzy surrealistyczne pejzaże pełne baśniowych i abstrakcyjnych elementów, stosując farby akrylowe oraz pastele. Jego styl określa się mianem realizmu fantastycznego. Inspirację stanowią dla niego artyści tacy jak: Hieronim Bosch, Jan van Eyck czy Albrecht Dürer, ale także doświadczenia z dzieciństwa, sny oraz podróże po polskiej wsi. Jego prace można oglądać w wielu polskich i zagranicznych galeriach. Zdobył znaczną renomę na arenie międzynarodowej, m.in. w USA, co doskonale obrazuje jego długoletnia współpraca z Morpheus Gallery w Beverly Hills. Efektem tego jest wydanie w roku 1994 dwóch publikacji zawierających jego dzieła – album The Fantastic Art of Jacek Yerka, oraz zbiór prac i opowiadań Mind Fields. Ta ostatnia oprócz grafik zawiera także opowiadania science-fiction autorstwa Harlana Edisona, które napisał w oparciu o obrazy Yerki. Jego twórczość została doceniona w 1995 na World Fantasy Convention i nagrodzona World Fantasy Award dla najlepszego artysty.
W 1998 roku dostał propozycję współpracy z Hollywood przy filmie fantasy "Strawberry Fields", gdzie tworzył scenografię i kreował potwory i machiny. Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach na całym świecie. 24 czerwca 2008 roku artysta odsłonił swoją "katarzynkę" na chodnikowej galerii przed Dworem Artusa w Toruniu – w ten sposób miasto honoruje wybitne postaci, które urodziły się w nim, kształciły lub zaczynały swoją karierę. W roku 2010 stworzył plakat na obchody 777-lecia Torunia.