Humanistyka i sztuka
Order dla prof. Żylińskiego
Prof. dr hab. Leszek Żyliński, wieloletni kierownik Katedry Literatury i Kultury Krajów Niemieckojęzycznych XIX-XXI wieku na Wydziale Humanistycznym UMK odebrał Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.
Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec przyznawany jest za wybitne zasługi w dziedzinach politycznych, społecznych, gospodarczych oraz kulturalnych obywatelom niemieckim i zagranicznym. Ma wiele klas. Ustanowiony został w 1951 r. Wyróżnienie emerytowanemu profesorowi Wydziału Humanistycznego UMK wręczył Miguel Berger, Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce. Uroczystość zorganizowano 28 kwietnia w sali im. Ludwika Kolankowskiego Collegium Maius. Po ceremonii odbyła się dyskusja z udziałem prof. Żylińskiego i ambasadora pt.: "Stosunki polsko-niemieckie dzisiaj. Co nas łączy, a co stanowi wyzwanie".
fot. Andrzej Romański
Prof. Leszek Żyliński jest literaturoznawcą i germanistą, w latach 1999–2002 oraz 2005–2008 był prodziekanem Wydziału Filologicznego, a w latach 2002–2005 i 2008–2012 zasiadał w Senacie UMK. Od 2004 r. kierował Zakładem Literatury i Kultury XIX i XX wieku w Katedrze Filologii Germańskiej, przekształconym w 2019 r. w Katedrę Literatury i Kultury Krajów Niemieckojęzycznych XIX–XXI wieku. W latach 2017–2024 przez dwie kadencje przewodniczył Uniwersyteckiej Radzie Bibliotecznej. Od października 2024 r. jest profesorem emerytowanym. W 2001 r. został członkiem Kapituły Nagrody im. Samuela Bogumiła Lindego przyznawanej przez partnerskie miasta Toruń i Getyngę. W latach 2017–2020 przewodniczył jury Nagrody im. Friedricha Gundolfa. W 2009 r., jako jedyny polski naukowiec, został wybrany do Niemieckiej Akademii Języka i Literatury. Od 2010 r. jest członkiem niemiecko-polskiego towarzystwa naukowego Societas Jablonoviana. W 1989 r. założył Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Toruniu, które działa do dziś. Przez wiele lat współpracował ze Wspólnotą Kulturową "Borussia" w Olsztynie jako członek Rady Fundacji oraz Rady Redakcyjnej czasopisma (2003–2017). Za działalność naukową oraz wkład w rozwój relacji kulturalnych między Polską a Niemcami otrzymał m.in. Srebrny Krzyż Zasługi (2018) oraz Medal za Zasługi Położone dla Rozwoju Uczelni (2024). Wyróżnienie Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec podkreśla wieloletni wkład profesora Żylińskiego w budowanie porozumienia między Polską a Niemcami.
Portal informacyjny






Humanistyka i sztuka
Humanistyka i sztuka
Humanistyka i sztuka