Pamięci prof. Basińskiego
"Czy technologia terapeutycznego mRNA ma szansę zrewolucjonizować medycynę? - to temat tegorocznego Wykładu im. Profesora Antoniego Basińskiego, który odbędzie się 23 kwietnia. Prelegentem będzie prof. dr hab. Jacek Jamielity z Uniwersytetu Warszawskiego.
Prof. dr hab. Jacek Jemielity specjalizuje się w chemii organicznej, bioorganicznej oraz biochemii. Kieruje Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest założycielem spółki spin-off UW ExploRNA Therapeutics, która w 2022 roku otrzymała dofinansowanie przyznane przez Fundację Billa i Melindy Gatesów na dalszy rozwój autorskiej technologii modyfikacji mRNA. Technologia ta może zostać wykorzystana w leczeniu chorób wirusowych i nowotworowych. W 2021 roku otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za opracowanie chemicznych modyfikacji mRNA jako narzędzi do zastosowań terapeutycznych i badań procesów komórkowych. Od września 2024 roku jest członkiem Rady FNP.
Wykład prof. Jamielitego będzie dotyczył technologii mRNA. Od kilkudziesięciu lat naukowcy z całego świata starają się odkryć skuteczne metody walki z chorobami trudnymi do leczenia tradycyjnymi metodami, takimi jak nowotwory, genetyczne choroby rzadkie. Nadzieją na poprawę tej sytuacji jest tzw. terapia genowa, w której środek leczniczy dostarczany jest w postaci przepisu genetycznego, który następnie ulega ekspresji w komórkach pacjenta. W ostatnich latach wiele uwagi poświęcono w tym kontekście informacyjnemu RNA (mRNA), które jest genetycznym przepisem na konkretne białko. Swego rodzaju zwieńczeniem tych wysiłków było opracowanie szczepionek mRNA przeciwko koronawirusowi, które jako pierwsze zostały zatwierdzone do powszechnego stosowania.
Na drodze do skutecznych terapii opartych na mRNA pojawiło się wiele problemów, które udało się rozwiązać, ale jest też miejsce na ulepszenia. Podczas wykładu prelegent przedstawi ideę terapii genowych opartych na mRNA i ich ogromny potencjał wykraczający poza terapie przeciwnowotworowe i przeciwwirusowe. Opowie o głównych problemach związanych z rozwojem tej nowatorskiej terapii i sposobach ich rozwiązania z wykorzystaniem metod biologicznych i chemicznych, w tym opracowanych na Uniwersytecie Warszawskim.
Wydarzenie odbędzie się w Audytorium II na Wydziale Chemii przy ul. Gagarina 7 w Toruniu. Początek o godz. 11:00.
Organizowanie otwartych wykładów poświęconych pamięci prof. Antoniego Basińskiego – twórcy toruńskiej chemii i rektora UMK w latach 1952-1956 – stało się już tradycją Wydziału Chemii UMK. W trakcie wcześniejszych spotkań wykłady prezentowali najwybitniejsi polscy chemicy. Więcej informacji