Pamiętnik XVII 240x160 (2019) Kolaż złożony z prac artystki. Kultura

"Pamiętnik" - wystawa Alicji Wieczorek

30 czerwca o godz. 18:00 w Galerii Dworzec Zachodni odbędzie się wernisaż wystawy Alicji Wieczorek "Pamiętnik". Uzupełnieniem ekspozycji będzie dwujęzyczna publikacja dostępna dla wszystkich gości wernisażu. W katalogu wystawy znajdą się reprodukcje prac oraz teksty opisujące proces twórczy.

Cykl "Pamiętnik", to zestaw abstrakcyjnych prac malarskich o wieloelementowej konstrukcji. Każda realizacja składa się z mniejszych obrazów, tworzących cykl wewnątrz cyklu. Nieregularne formy o cechach biologicznych występujące w obrazach są bezpośrednio inspirowane naturą, mikro- i makroświatem. Słowo "natura" może być tu rozumiane dwojako – jako zjawiska związane z przyrodą, a także jako świat wewnętrzny człowieka. Obserwacja natury, różnorodnych tworów, zjawisk i procesów wyraża się w stosowanej formie malarskiej.

Wystawa stanowi podsumowanie eksperymentów technologicznych i poszukiwań indywidualnej formy malarskiej. Początki cyklu sięgają 2013 roku, natomiast na wystawie zostaną zaprezentowane nowsze realizacje. Obrazy charakteryzuje połączenie różnych rodzajów farb (spreje, akryle, tusze) oraz zabawa formą i skalą. Odbiór prac zależny jest od skojarzeń wynikających z wrażliwości widza i jego własnych doświadczeń.

Alicja Wieczorek - artystka malarka, rysowniczka i ilustratorka. Absolwentka malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, otrzymała dyplom magisterski z wyróżnieniem w 2012 roku. Na tym samym wydziale uzyskała też licencjat z edukacji artystycznej z zakresu mediów rysunkowych (2014) oraz obroniła doktorat z zakresu sztuk pięknych (2019). Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków w Okręgu Toruńskim. Pełni funkcję wiceprezesa w zarządzie Fundacji Pinata, współorganizuje wydarzenia kulturalne promujące sztukę współczesną. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Sztuk Wizualnych UJK w Kielcach. Dwukrotna stypendystka prezydenta Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Laureatka nagród i wyróżnień w kategoriach komiks, ilustracja i rysunek. Autorka wystaw indywidualnych, uczestniczka wielu zbiorowych ekspozycji o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym. Zajmuje się różnymi dziedzinami sztuki, jednak punktem wyjścia dla jej poszukiwań jest malarstwo. W swoich pracach szuka wspólnego pola dla systematyczności i przypadku, fascynuje ją proces twórczy i obecność sztuki w codziennym życiu.

20 lat z nauką i sztuką

Podziemne opowieści kościoła św. Jakuba

Artykuł zawiera galerię Artykuł zawiera film

Tajemnice średniowiecznych dachów