Per YUFE ad astra

Do 14 maja przedłużony został nabór zgłoszeń do udziału w warsztatach "Per YUFE ad astra" organizowanych przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W warsztatach uczestniczyć będzie międzynarodowe grono młodych artystów, a efekty ich pracy zaprezentowane zostaną podczas Bella Skyway Festival.

Propozycja adresowana jest do osób studiujących na uczelniach zrzeszonych w konsorcjum YUFE dowolnego roku i kierunku studiów, zainteresowanych sztuką audiowizualną. - Chcemy umożliwić naszym studentkom i studentom udział w warsztatach i zespołowe przygotowanie pracy artystycznej w postaci mappingu 3D na budynku użyteczności publicznej. Praca ta będzie elementem instalacji prezentowanych podczas międzynarodowego festiwal światła Bella Skyway Festival w 2022 roku w Toruniu – zapowiada prof. Przemysław Nehring, Prorektor ds. Kształcenia i szef projektu YUFE na UMK.

Warsztaty to szansa na pobudzenie wyobraźni twórczej i wrażliwości estetycznej, wyrażanie osobowości artystycznej, nabycie doświadczenia w tworzeniu projekcji multimedialnych i animacji 3D. To także możliwość kształtowania umiejętności pracy zespołowej w środowisku międzynarodowym oraz okazja do włączenia się w życie społeczności akademickiej konsorcjum YUFE.

W warsztatach przygotowanych przez Wydział Sztuk Pięknych UMK może wziąć udział 20 osób. Odbędą się one w formie stacjonarnej w dniach 17-20 sierpnia 2021 r. w Toruniu i będą prowadzone w języku angielskim.  Jeśli sytuacja epidemiczna będzie tego wymagała, zajęcia zostaną zrealizowane w formie wirtualnej.

Zaproponowany tytuł warsztatów jest analogią do łacińskiej maksymy autorstwa Seneki "Per aspera ad astra" (Przez cierpienie do gwiazd). Nawiązanie do gwiazd ma też związek z Toruniem, miastem Mikołaja Kopernika, a co za tym idzie z kosmosem, będącym znakomitą inspiracją do własnej interpretacji tematu, zarówno w kwestii treści, jak i formy.

Warunkiem udziału w konkursie jest prawidłowo wypełniony i złożony do 14 maja 2021 r. formularz zgłoszeniowy z pisemnym uzasadnieniem chęci udziału w warsztatach i opisem autorskiej koncepcji scenariusza do filmu “Per YUFE ad astra"(Przez YUFE do gwiazd). - Docenione zostaną niebanalne interpretacje hasła, prezentujące YUFE w ciekawy sposób, zwracające uwagę na różnorodność tej organizacji, której założeniem jest współpraca odległych od siebie ośrodków akademickich orbitujących wokół wspólnej idei. Hasłem "Per YUFE ad astra" kandydat powinien wskazać na potencjał tkwiący w konsorcjum – wyjaśnia dr Tomasz Wlaźlak z Wydziału Sztuk Pięknych UMK, który poprowadzi warsztaty.

Przedstawienie portfolio nie jest obowiązkowe, jednak udostępnienie komisji konkursowej przykładów własnej twórczości plastycznej (grafika komputerowa, animacja, film) będzie dodatkowym atutem.

Oceny zgłoszeń dokona jury złożone z reprezentantów konsorcjum YUFE oraz przedstawiciela miasta Torunia. Wyniki konkursu zostaną przekazane kandydatom i kandydatkom do 31 maja (będzie wymagane potwierdzenie chęci udziału), a ogłoszenie ostatecznej listy uczestników nastąpi do 17 czerwca 2021 r.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Organizatorzy zapewnią materiały i sprzęt niezbędny do udziału w warsztatach, a także nocleg i wyżywienie podczas warsztatów.

Link do formularza zgłoszeniowego: https://www.umk.pl/en/erasmus/forms/per-yufe-ad-astra/

Link do regulaminu: http://www.umk.pl/wiadomosci/dokumenty/Regulations_of_the_event_1618485313.pdf

Aneks do regulaminu: http://www.umk.pl/wiadomosci/dokumenty/Annex_1_Per_YUFE_ad_astra_1620387323.pdf

Link do strony YUFE: https://yufe.eu/

Masz pytania dotyczące warsztatów, napisz: yufe@umk.pl.

Uczelnie YUFE gotowe na przyjazd studentów

Studencka siła YUFE

Studenci pomogą mieszkańcom