
Pół wieku na północy
W Galerii Arktis w Longyearbyen na Spitsbergenie zaprezentowano wystawę fotograficzną poświęconą polskiej stacji polarnej. To pierwsze takie wydarzenie w historii stolicy Svalbardu.
W roku akademickim 2024/2025 Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu świętuje potrójny jubileusz: 80-lecie istnienia Uniwersytetu, 40-lecie powstania Akademii Medycznej w Bydgoszczy i 20-lecie jej połączenia z UMK oraz powołania Collegium Medicum UMK. To jednak nie jedyne powody do świętowania. 50-lecie swojej działalności obchodzi w tym roku także Stacja Polarna UMK na Spitsbergenie. 27 czerwca 1975 roku na Kaffiøyrze rozpoczęła się pierwsza Toruńska Wyprawa Polarna, która zapoczątkowała działalność jednej z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich stacji badawczych w Arktyce.
Z tej okazji przygotowano wystawę fotograficzną "50 lat Stacji Polarnej UMK na Spitsbergenie", której otwarcie odbyło się w Galerii Arktis w Longyearbyen dokładnie 50 lat po pierwszej polskiej wyprawie - 27 czerwca 2025 r. Prezentowane prace ukazują historię, codzienność i wyjątkowość toruńskiej Stacji - miejsca, które dla wielu stało się nie tylko przestrzenią pracy naukowej, lecz także drugim domem, miejscem tworzonym z pasją, zaangażowaniem i oddaniem. W wydarzeniu uczestniczyli mieszkańcy Longyearbyen, lokalna społeczność naukowa, turyści oraz liczna grupa polskich żeglarzy, których obecność dodała wydarzeniu unikatowego klimatu.
Wyjątkową ekspozycję w Galerii Arktis w Longyearbyen na Spitsbergenie otworzyli wspólnie kierownik Stacji Polarnej UMK dr hab. Ireneusz Sobota, prof. UMK, zastępca prezydenta Torunia Rafał Pietrucień i pełnomocnik Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego ds. międzynarodowych, społecznych oraz organizacyjnych Grzegorz Borek.

fot. nadesłane
Podczas wydarzenia odbyła się także projekcja filmu "HAHUT". To dokument poświęcony pasji, która stała się pracą i miejsca, które stało się drugim domem. Głównym bohaterem jest w nim dr hab. Ireneusz Sobota, prof. UMK, który od niemal 30 lat z pasją i oddaniem dzieli swoje życie pomiędzy rodzinę a Stację Polarną. Reżyserem i scenarzystą obrazu jest toruński filmowiec Ryszard Kruk.
Ekspozycję będzie można oglądać do 5 września 2025 r. w Longyearbyen, potem także w Toruniu. Wystawa odbywa się pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego.