O lodowcach na Camerimage
Film pt. "Hahut" o Stacji Polarnej UMK na Spitsbergenie zostanie pokazany w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage w Toruniu.
"Hahut" to dokument poświęcony pasji, która staje się pracą. Historia związku człowieka z naturą, szczególnie trudną w czasach zmian klimatycznych. Reżyserem i scenarzystą obrazu jest toruński filmowiec Ryszard Kruk.
Głównym bohaterem filmu jest dr hab. Ireneusz Sobota, prof. UMK, kierownik Katedra Hydrologii i Gospodarki Wodnej na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej toruńskiego uniwersytetu oraz szef Centrum Badań Polarnych UMK. Jego działalność naukowa jest ściśle związana z zarządzaniem Stacją Polarną na Spitsbergenie. Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad brał udział w ponad 30 ekspedycjach badawczych. Można powiedzieć, że jego drugim siedliskiem jest Arktyka, gdzie co roku spędza kilka miesięcy.
– Na Spitsbergen jeżdżę od ponad 20 lat raz, czasami dwa razy w roku, w zależności od tego, jakie projekty i granty realizuję – mówi toruński glacjolog. - Oprócz prowadzenia badań lodowców, szukam tam siebie. Jestem z Dziwnowa, z nadmorskiej miejscowości też położonej częściowo na wyspie - Wolin, z czasów kiedy były bardzo mroźne zimy, a morze zamarzało. Od zawsze pociągały mnie Alaska i Syberia, ich mroźne obszary, życie w chacie. Ale jestem też gadżeciarzem, więc chatka musi być fajnie urządzona. Dlatego lubię zimę, kiedy za oknem śnieży, a ja mam ciepło i internet. Podobnie jest teraz w naszej stacji. Z naukowego punktu widzenia pasjonują mnie lodowce i zamiast na Syberię jeżdżę na Spitsbergen.
Pokaz zaplanowano 18 listopada o godz. 19.15 w Centrum Sztuki Współczesnej.
Stacja Polarna Uniwersytetu Mikołaja Kopernika jest najdalej na północ wysuniętą polską jednostką badawczą. Usytuowano ją w północnej części nadmorskiej równiny Kaffiøyra (Równina Kawowa), na północno-zachodnim Spitsbergenie, największej z wysp arktycznego archipelagu Svalbard. Stacja stanowi zaplecze do organizacji Wypraw Polarnych UMK. Dotychczas zorganizowano ich czterdzieści dziewięć. Brali w nich udział pracownicy zarówno polskich, jak i zagranicznych jednostek naukowych, studenci, alpiniści, speleolodzy czy płetwonurkowie. W oparciu o Stację prowadzone są głównie badania glacjologiczne, hydrologiczne, geomorfologiczne i klimatologiczne.