Dr Andrea Bernier nawiązał współpracę z Wydziałem Nauk Historycznych UMK Znak nawigacyjny, na którym oznaczono, gdzie znajduje się Wydział Nauk Historycznych. W tle widać fragment budynku Collegium Humanisticum Humanistyka i sztuka

"Polonez" dla historyka

Dr Andrea Bernier z włoskiego Uniwersytetu w Parmie został laureatem trzeciej edycji konkursu Narodowego Centrum Nauki POLONEZ BIS. Dr Bernier dołączy do badaczy i badaczek na Wydziale Nauk Historycznych, gdzie będzie realizował swój projekt "Dekonstrukcja Kodeksu Teodozjańskiego. Archiwa i zbiory praw w późnym Cesarstwie Rzymskim".

POLONEZ BIS to konkurs na 24-miesięczne projekty badawcze naukowców przyjeżdżających z zagranicy. Celem konkursu jest rozwój kariery naukowej przez wsparcie ich międzynarodowej mobilności oraz finansowanie ambitnych przedsięwzięć realizowanych w najlepszych polskich ośrodkach. Konkurs skierowany jest do osób, które posiadają stopień naukowy doktora lub co najmniej cztery lata doświadczenia badawczego w pełnym wymiarze czasu pracy. W tej edycji do konkursu wpłynęło w sumie 320 wniosków, a po przeprowadzeniu oceny formalnej i merytorycznej do finansowania zostało zakwalifikowanych 47 projektów.

Jednym z laureatów konkursu w panelu nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce został dr Andrea Bernier, który nawiązał współpracę z Wydziałem Nauk Historycznych UMK. U podstaw jego projektu leży zbudowanie aparatu pojęciowego, który pomoże zrozumieć Kodeks Teodozjański, zbiór praw z V w. n.e. Jest to jedno z najważniejszych źródeł na temat późnego Cesarstwa Rzymskiego. Kodeks ten zawierał ponad 3 tys. konstytucji cesarskich wydanych w latach 312-437. Do naszych czasów przetrwało 2,7 tys. tekstów, które są wyjątkowym świadectwem na temat prawa, gospodarki, społeczeństwa i administracji w Imperium Rzymskim. Celem projektu jest zbadanie tego obszernego zbioru, a rezultatem będzie wydanie monografii poświęconej analizie współczesnej historiografii dotyczącej Kodeksu Teodozjańskiego. Opiekunem naukowym projektu dr Andrei Berneiera jest prof. dr hab. Szymon Olszaniec z Katedry Historii Starożytnej i Bizancjum. Na sfinansowanie tego projektu Narodowe Centrum Nauki i Komisja Europejska przeznaczyły 748 904 zł.

Listę wszystkich laureatów można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Nauki.

Andrea Bernier urodził się w Parmie (Włochy) w 1985 roku. Studiował historię starożytną na Uniwersytecie w Parmie, gdzie uzyskał tytuł magistra (2013) i doktora (2017), przedstawiając rozprawę na temat prawodawstwa cesarza Walentyniana I. Pracę doceniła Accademia Romanistica Costantiniana w 2017 r., przyznając nagrodę za najlepszą rozprawę doktorską z zakresu prawa rzymskiego i historii późnego antyku. W latach 2017/2018 był stypendystą w Istituto Italiano per gli Studi Storici Benedetto Croce w Neapolu (Włochy), gdzie realizował projekt dotyczący historii agrarnej późnoantycznej i postrzymskiej Europy. W 2020 r. otrzymał stypendium DAAD na Uniwersytecie w Tybindze (Niemcy). Od 2020 r. jest częścią projektu "Inskrypcje PPRET. Inscriptions pertaining to the Praetorian Prefects from 284 to 395 AD". W toku swojej pracy przygotował również edycję i komentarz krytyczny dwudziestu inskrypcji dotyczących prefektów pretorianów z IV wieku dla epigraficznej bazy danych. Uczestniczył w międzynarodowych konferencjach i warsztatach we Włoszech, Niemczech, Francji i Anglii oraz publikował artykuły naukowe w recenzowanych czasopismach i tomach.

Jego badania koncentrują się na systemie administracyjnym późnego Cesarstwa Rzymskiego, ze szczególnym uwzględnieniem późnorzymskich kolekcji praw jako źródeł do historii IV i V wieku oraz na historii agrarnej późnego antyku i zaopatrzeniu ówczesnego Rzymu w żywność.

Z szansą na literacką "Nike"

Skarby z UMK w cyfrowej kronice

Artykuł zawiera galerię

Naukowa młodość z nagrodami PAN