Na środku fotografii wyświetlona jest prezentacja, na której widać napis 9 poradni. Po prawej stronie stoi kobieta, która trzyma w rękach mikrofon. Po lewej stronie widać trzy postaci, które siedzą tyłem do obiektywu. W pomieszczeniu jest ciemno. Życie kampusu

Poradnie Studenckie podsumowują i planują

24 czerwca odbyło się podsumowanie pilotażowej fazy działania Poradni Studenckich UMK. To - jak dotąd - największa sieć poradnictwa funkcjonująca w konsorcjum YUFE.

Zespół YUFE in our Cities na UMK zaprosił koordynatorki i koordynatorów wydziałowych Poradni do klubu "Od Nowa", by po roku wirtualnej, intensywnej współpracy porozmawiać o jej efektach i możliwościach rozszerzenia działalności. W spotkaniu uczestniczył prorektor ds. kształcenia prof. dr hab. Przemysław Nehring, dyrektor wykonawczy YUFE na UMK.

Wciąż za mało robimy dla dobra wspólnego. A jest to niezmiernie ważne dla budowania wspólnoty. Poradnie to właśnie wspaniały przykład bezinteresownej pracy dla wspólnego dobra. Serdecznie Państwu za to dziękuję – powiedział podczas spotkania prorektor.

W ramach Poradni Studenckich studenci pod opieką swoich wykładowców odpowiadają na pytania mieszkańców. Porady udzielane są bezpłatnie. Studenci przygotowują też materiały, które można znaleźć na stronie internetowej poradnie.umk.pl. W pilotażowej fazie działania poradni – od końca marca do końca czerwca – największym zainteresowaniem cieszyły się porady prawne oraz te dotyczące zdrowia oraz gospodarowania wodą. Pytania można zadawać za pomocą formularza na stronie Poradni.

Obecnie na UMK działa łącznie dziewięć Poradni Studenckich: w zakresie prawa, zdrowia, archiwistyki, dydaktyki, projektowania murali, gospodarowania wodą oraz doradztwa rodzinnego, wychowawczego i socjalnego. Ostatnio dołączyły do sieci Poradnia Logistyki i Poradnia dla Równości.

– Jesienią ruszamy z kampanią promocyjną zarówno w mieście, jak i na uczelni. Chcielibyśmy zachęcić studentów do zaangażowania się w taką działalność, a naukowców i dydaktyków do tego, by wsparli nas swoją wiedzą i doświadczeniem – mówi Katarzyna Fus, liderka zespołu YUFE in our Cities na UMK. – Nasz Uniwersytet ma ogromne zasoby, które warto uruchamiać i pokazywać na zewnątrz. Jako zespół YUFE in our Cities jesteśmy otwarci, gotowi do poszerzania działalności Poradni i mamy nadzieję, że tą inicjatywą zainspirujemy społeczność akademicką do działania na rzecz mieszkańców miasta i całego regionu.

W spotkaniu uczestniczyli także dr Marta Podhorecka i mgr Jakub Husejko (Poradnia Zdrowia, w ramach której działa osiem poradni specjalistycznych), dr hab. Dorota Siemieniecka, prof. UMK i dr hab. Wioletta Kwiatkowska, prof. UMK (Poradnia Dydaktyki), dr hab. Katarzyna Więckowska, prof. UMK i mgr Michał Bomastyk (Poradnia dla Równości), mgr Iwona Wasielewska-Marszałkowska (Poradnia Logistyki), dr hab. Iwona Szpak-Pawłowska, prof. UMK (Poradnia Projektowa), dr Katarzyna Kubiak-Wójcicka (Poradnia Wodna), dr hab. Tomasz Oczkowski, prof. UMK (Poradnia Prawna).

Na uczelniach partnerskich YUFE do tej pory powstały następujące poradnie typu Help Desk:

1. Uniwersytet w Essex:
  1. Uniwersytet Cypryjski:
  1. Uniwersytet Karola III w Madrycie:

UMK, w czym możemy pomóc?

YUFE dla rozwoju kariery

YUFE również po polsku!

Dzień YUFE na UMK

Artykuł zawiera galerię Artykuł zawiera film