Życie kampusu

Powraca YUFE Academy

5 i 12 października odbędą się dwa wykłady online organizowane przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu w ramach YUFE Academy.

Akademia YUFE to seria wykładów, warsztatów i zajęć organizowanych przez uczelnie zrzeszone w jednym z pierwszych uniwersytetów europejskich - YUFE. W tym roku tematem przewodnim cyklu jest "Dobrostan obywateli" – jeden z głównych obszarów zainteresowań konsorcjum. Inicjatywa ma na celu wzmocnienie tożsamości europejskiej, zwiększanie świadomości na temat problemów społecznych, dostarczanie rozwiązań globalnych i lokalnych wobec wyzwań współczesności oraz realną poprawę dobrostanu obywateli. Zajęcia tworzą program YUFE Academy – miejsce spotkań i nauki dla osób studiujących i pracujących w YUFE oraz lokalnych społeczności.

Pełna oferta YUFE Academy: https://yufe.eu/academy-2021/ oraz https://virtualcampus.yufe.eu/p/home >> View YUFE catalogue >> YUFE Academy Lectures

Pierwszy z przygotowanych przez UMK wykładów pt. "Paradoksy antropocenu" wygłosi prof. dr hab. Ewa Bińczyk z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych.

Streszczenie: Pojęcie antropocenu zostało wprowadzone do publicznej dyskusji około 2000 roku przez przyrodników Paula Crutzena i Eugene'a Stoermera. Eksperci chcieli podkreślić, że w drugiej połowie XX wieku homo sapiens jako gatunek stał się siłą napędową o znaczeniu planetarnym, przypominającym siły geologiczne. Debata dotycząca antropocenu oceniana jest jako wyjątkowa i bezprecedensowa w historii nauki, bardzo ważna politycznie, metodologicznie i pełna emocji. W swoim wystąpieniu prof. Ewa Bińczyk skupi się na pięciu strukturach sprzeczności dotyczących pojęcia antropocenu. Te paradoksalne wątki nękające debatę dotyczą: 1) samej kategorii antropocenu, 2) kondycji ekologizmu w świecie postnaturalnym, 3) szokującego kontrastu między hipersprawnością nielicznych a bezradnością wielu , 4) masowej skali radykalnych wyzwań politycznych w epoce kryzysu oraz 5) konieczności znaczącej mobilizacji społecznej w kontekście paraliżów i negacji.

Prof. dr hab. Ewa Bińczyk pracuje w Katedrze Filozofii Praktycznej w Instytucie Filozofii UMK w Toruniu. Zajmuje się współczesną filozofią środowiskową, założeniami filozoficznymi ekonomii ekologicznej dewzrostu, filozofią nauki, studiami nad nauką i technologią i kontrowersjami w nauce. Członkini Rady Naukowej IFiS PAN, Komitetu Prognoz PAN i Rady Ekspertów Koalicji Klimatycznej. Jest autorką książek: "Socjologia wiedzy w Biblii" (Nomos 2003), "Obraz, który nas zniewala" (Universitas 2007), "Technonauka w społeczeństwie ryzyka" (UMK 2012), a także "Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu" (PWN 2018).
Ostatnia książka w 2019 roku była nominowana do Nagrody im. Długosza, a także wskazana jako jedna z "20 książek do czytania w XXI wieku" (Lista Międzynarodowego Czytania akcji "Polityki" i Teatru Studio, wrzesień 2019). W 2021 roku książka ukaże się w języku rosyjskim (w wydawnictwie The New Observer). Współautorka pracy "Modeling Technoscience and Nanotechnology Assessment" (Peter Lang 2014), współredaktorka wyboru tekstów "Studia nad nauką oraz technologią" (UMK 2014) oraz "Horyzontów konstruktywizmu. Inspiracje, perspektywy, przyszłość" (UMK 2015). Stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2005), Fundacji Fulbrighta (2006-2007), laureatka stypendium tygodnika "Polityka" "Zostańcie z nami" (2010). W semestrze zimowym roku 2016 visiting scholar na Uniwersytecie Harvarda (Department of History of Science). W sierpniu 2021 współprowadząca seminarium na Forum Europejskim w Alpbach.

"Marihuana, kannabinoidy i inne substancje psychoaktywne w świetle współczesnej medycyny. Fakty i mity" – to temat drugiego wykładu zaproponowanego przez UMK. Wygłosi go dr hab. Michał Wiciński, prof. UMK z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK.

Streszczenie: Od wielu lat kwestia legalizacji marihuany w Polsce budzi wiele kontrowersji. Problem uzależnień i nadużywania substancji psychoaktywnych dotyczy coraz większej części naszego społeczeństwa, zwłaszcza w okresie pandemii. Z jednej strony dysponujemy danymi naukowymi, które wskazują na korzystniejszy profil toksykologiczny marihuany w porównaniu z alkoholem, z drugiej zaś coraz więcej młodych osób trafia do ośrodków leczenia uzależnień z powodu nadużywania kannabinoidów. Czy zatem określenie - ,,miękki narkotyk" z punktu widzenia klinicznego jest uzasadnione? Czy warto stosować marihuanę w celach medycznych? W dostępnej literaturze znajdujemy liczne publikacje potwierdzające korzystny wpływ marihuany w wybranych chorobach ośrodkowego układu nerwowego i nowotworach. Wyniki badań dotyczących medycznego zastosowania kannabinoidów zostaną omówione podczas wykładu. Przełom w medycynie wymusza na nas nowe spojrzenie w tej kwestii. Jednak w mediach znajdujemy też liczne informacje, będące raczej opinią niż naukową polemiką. Celem wykładu będzie ich merytoryczna weryfikacja.

Dr hab. n. med. Michał Wiciński, prof. UMK od wielu lat zajmuje się farmakologią eksperymentalną z zakresu neurofarmakologii, chorób układu krążenia oraz teorią receptorową. Współpracuje z ośrodkami naukowymi w Polsce i na świecie. Jest autorem licznych publikacji o zasięgu międzynarodowym oraz cenionym dydaktykiem. Trzykrotny laureat konkursu ,,Wykładowca Roku". Obecnie pełni funkcję Kierownika Katedry Farmakologii i Terapii CM UMK oraz Prodziekana ds. Studenckich w Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Nabór do YUFE Student Journey wciąż trwa!

YUFE Talk Show z Rzymu

YUFE Life Sciences – perspektywy współpracy