Nauki przyrodnicze

Prof. Grażyna Dąbrowska Innowatorem UMK

— Redakcja
udostępnij na facebook udostępnij na twitterze udostępnij na linkedin wyślij mailem wydrukuj
Dr hab. Grażyna Dąbrowska, prof. UMK

Dr hab. Grażyna Dąbrowska, prof. UMK z Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych wraz z zespołem otrzymała nagrodę w konkursie INNOWATOR UMK. Na spotkaniu online 27 października nagrodę symbolicznie wręczył Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społecznym i Gospodarczym prof. dr hab. Włodzimierz Jaskólski.

Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UMK we współpracy z Toruńską Agencją Rozwoju Regionalnego i Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego był organizatorem wydarzenia „Gospodarka 4.0 w obliczu kryzysu”. Wydarzeniu towarzyszyła kolejna już edycja konkursu INNOWATOR UMK.

Zespół z Katedry Genetyki w składzie Grażyna B. Dąbrowska, Olga Narbutt, Zuzanna Garstecka (doktorantka), Wiktoria Pyrkosz (studentka) we współpracy z dr Henrykiem P. Dąbrowskim z Muzeum Archeologicznego w Biskupinie opracowali ekologiczny i innowacyjny sposób ochrony roślin. Technologia oparta jest na zastosowaniu dziegciu, produktów suchej destylacji drewna, wspomagana mikroorganizmami. Rozwiązanie stanowi alternatywę dla chemicznych środków ochrony roślin i zwiększa konkurencyjność na rynku biopestycydów. Znajdzie zastosowanie w rolnictwie i ogrodnictwie oraz przyczyni się do ochrony zdrowia człowieka i środowiska naturalnego.

fot. Anna Bielawiec-Osińska

Dr hab. Grażyna Dąbrowska, prof. UMK jest biologiem, kieruje Katedrą Genetyki Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych. W badaniach zajmuje się genetycznymi uwarunkowaniami tolerancji roślin na stresy abiotyczne i biotyczne oraz zagadnieniami z zakresu biotechnologii środowiskowej, usuwaniem zanieczyszczeń, zwłaszcza metali ciężkich i plastiku z wody i gleby z użyciem mikroorganizmów i roślin. Wiedzę teoretyczną łączy z praktyką, prowadzi też badania dotyczące opracowania, nowych technologii upraw roślin ważnych gospodarczo (rzepak, soja, owies, miskant) oraz testów diagnostycznych do wykrywania chorób roślin uprawnych. Osiągnięcia wdrożeniowe prof. Dąbrowskiej były docenione przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Prezydenta Miasta Torunia przyznaniem nagród i wyróżnień.

udostępnij na facebook udostępnij na twitterze udostępnij na linkedin wyślij mailem wydrukuj

Powiązane artykuły

PETstop: mikroorganizmy na wojnie z plastikiem

Artykuł zawiera film

Wynalazcy z UMK nagrodzeni na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków


Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.