dr hab. Katharina Boguslawski, prof. UMK Nauki ścisłe

Prof. Katharina Boguslawski laureatką Nagrody Naukowej Polityki!

Dr hab. Katharina Boguslawski, prof. UMK z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej została laureatką Nagrody Naukowej Polityki w kategorii nauk ścisłych.

Z ponad 400 kandydatur, które wpłynęły do Kapituły Profesorskiej, wyłoniono 15 finalistów. Laureatami nagrody zostało ostatecznie pięć osób, które wybrała Kapituła Obywatelska. Zwycięzcy otrzymają stypendium w wysokości 15 tysięcy złotych oraz będą mieli możliwość udzielenia wywiadu, który ukaże się na łamach "Polityki".

Nagroda Naukowa Polityki jest przyznawana w pięciu kategoriach: nauki humanistyczne, społeczne, ścisłe, techniczne i o życiu. Dr hab. Katharina Boguslawski, prof. UMK otrzymała nagrodę w kategorii nauk ścisłych za prowadzenie unikatowych na skalę światową badań interdyscyplinarnych, które łączą w sobie elementy fizyki, chemii, matematyki i informatyki stosowanej. Prof. Boguslawski zajmuje się rozwijaniem nowych metod obliczeniowych pozwalających na modelowanie właściwości cząsteczek chemicznych o dużych rozmiarach. Modele takie są niezwykle przydatne podczas syntezy nowych substancji, pozwalając uniknąć wielu czasochłonnych, kosztownych i nierzadko niebezpiecznych prób.

Nagrody Naukowe Polityki zostały przyznane już po raz dwudziesty. Ze względów bezpieczeństwa zarówno posiedzenia Kapituł, jak i ogłoszenie wyników, odbyło się przez Internet.

Lista wszystkich laureatów i finalistów

Dr hab. Katharina Boguslawski, prof. UMK, rocznik 1986, pochodzi z Bydgoszczy, ale studia magisterskie ukończyła za granicą, na jednej z najlepszych europejskich uczelni ETH w Zurychu w 2009 roku. Jako najlepsza absolwentka została wyróżniona nagrodą “Willi–Studer–Award”. W 2012 roku obroniła doktorat z chemii kwantowej na tej samej uczelni. Po doktoracie zdobyła finansowanie na staż podoktorski w ramach programu “Early postdoc mobility fellowship” i wyjechała do McMaster University w Kanadzie, uzyskując dodatkowo prestiżowy grant “Banting Fellowship”. W 2015 wróciła do Polski, gdzie pod kierunkiem prof. Ireneusza Grabowskiego podjęła pracę na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej (WFAiIS). Za swoje osiągnięcia naukowe prof. Boguslawski została uhonorowana stypendium START 2016, stypendium MNiSW dla wybitnego młodego naukowca, grantem NCN SONATA BIS na założenie własnej grupy badawczej, a także bardzo prestiżowym grantem “Marie Skłodowskiej-Curie Action Individual Fellowship European Fellowship” (MSCA IF-EF) przyznawanym przez Komisję Europejską. Prof. Boguslawski jest członkinią Centrum Doskonałości "Astrofizyka i Astrochemia", które powstało w ramach projektu "Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza". W 2019 r. została wybrana do Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk.

Fizycy z grantem

Z nagrodą za wybitne osiągnięcia

Dr Karska o Noblu za najciemniejsze sekrety Wszechświata

Mózg nas karze i nagradza