Rektor UMK oraz dwóch innych mężczyzn ubranych w oficjalne, uniwersyteckie stroje. Mężczyzna stojący po środku trzyma dyplom z tytułem honoris causa UMK Nauki przyrodnicze

Prof. Martin Kramer doktorem honoris causa UMK

Tytuł doktora honoris causa UMK odebrał 19 lutego 2022 r. podczas Święta Uniwersytetu prof. Martin Kramer z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Justusa Liebiga w Giessen oraz prorektor tej uczelni ds. nauki i wspierania młodych naukowców.

Najwyższe wyróżnienie akademickie Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu przyznał prof. Martinowi Kramerowi w dowód uznania dla jego wkładu w rozwój nowoczesnych technik obrazowania i europejskiej edukacji weterynaryjnej oraz za krzewienie wiedzy i umiejętności praktycznych.

Profesor Martin Kramer po uzyskaniu uprawnień do wykonywania zawodu lekarza weterynarii w 1987 roku rozpoczął pracę w ówczesnej Chirurgicznej Klinice Weterynaryjnej w Giessen. Tam w 1992 roku uzyskał stopień doktora. Dwa lata później został specjalistą z zakresu ogólnej chirurgii weterynaryjnej, w 2000 roku – diagnostyki rentgenowskiej i innych metod obrazowania, w 2007 – zwierząt małych i domowych, a w 2009 – chirurgii małych zwierząt. W 1998 roku prof. Kramer uzyskał Dyplom Europejskiego Kolegium Diagnostyki Weterynaryjnej (Dyplom ECVDI), rok później habilitował się w zakresie chirurgii małych zwierząt i metod obrazowania. Po pobycie w Knoxville (stan Tennessee) pod koniec 2000 roku przyjął profesurę gościnną na Uniwersytecie w Gandawie, a w październiku 2001 – profesurę w zakresie chirurgii tkanek miękkich u małych zwierząt na tej uczelni. We wrześniu 2003 roku Martin Kramer powrócił do Giessen, gdzie został profesorem chirurgii małych zwierząt na Uniwersytecie Justusa Liebiga. Krótko potem objął funkcję dyrektora zarządzającego Kliniki Małych Zwierząt, a następnie nowo powstałej Kliniki Weterynaryjnej. Prof. Kramer jest autorem licznych publikacji oraz redaktorem podręczników weterynaryjnych, wypromował wielu doktorów, ponadto mocno angażuje się w akademicką i branżową działalność organizacyjną. Od 2004 roku jest członkiem Federalnej Izby Lekarzy Weterynarii; od 2015 roku jako członek Komitetu Wykonawczego odpowiada za badania, szkolenia i kontakty z przemysłem. Także od 2015 roku jest prezesem Niemieckiego Towarzystwa Weterynaryjnego (DVG). Prof. Martin Kramer był wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia naukowe i zaangażowanie organizacyjne. W 2011 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Uludag w Bursie w Turcji, a w 2019 – przyznawane przez Państwową Izbę Lekarsko-Weterynaryjną Badenii-Wirtembergii odznaczenie Karla Nieberle – za osiągnięcia w dziedzinie metod obrazowania. W swojej pracy naukowej w uniwersyteckiej Klinice Małych Zwierząt prof. Kramer zajmuje się m.in. wartością prognostyczną diagnostyki obrazowej u chorych zwierząt z wykorzystaniem nowoczesnych przekrojowych metod obrazowania przed, w trakcie i po zabiegach chirurgicznych. Wypracowywane nowatorskie rozwiązania terapeutyczne, chirurgiczne, a także diagnostyczne są następnie oceniane pod kątem ich wykorzystania jako modeli chorób ludzkich.

Święto Uniwersytetu 2022

Artykuł zawiera galerię Artykuł zawiera film

Ukraińskie honory dla Profesora

Doktorat honoris causa dla prof. Hanny Suchockiej