Humanistyka i sztuka

Prof. Rouba laureatką Nagrody Ministra Kultury

Fot. Andrzej Romański

Prof. dr hab. Bogumiła Rouba, emerytowana profesor z Wydziału Sztuk Pięknych UMK, została laureatką Dorocznej Nagrody Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego.

Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest przyznawana od 1997 roku artystom, twórcom i animatorom kultury za całokształt ich działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie. Najważniejsze nurty i zjawiska pojawiające się w polskiej kulturze zostają w ten sposób zauważone i docenione a ich twórcy i reprezentanci - uhonorowani.

Wśród tegorocznych laureatów znalazło się 21 osób, w tym. m.in. aktor Wiesław Gołas, kompozytor Michał Lorenc czy twórca Sceny Plastycznej KUL Leszek Mądzik, a także dwie instytucje.

Lista wszystkich laureatów

Bogumiła J. Rouba -  w roku 1972 ukończyła studia w zakresie konserwacji i restauracji dzieł sztuki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W tym samym roku rozpoczęła pracę jako asystent naukowo-techniczny, a od roku 1974 jako asystent dydaktyczny w Zakładzie Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. W roku 1983 obroniła pracę doktorską na temat budowy i problemów konserwacji obrazów XIX-wiecznych. W roku 1993 na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przeprowadziła przewód kwalifikacyjny drugiego stopnia na podstawie pracy badawczej "Osłony odwroci jako metoda profilaktycznej ochrony obrazów" i dorobku konserwatorskiego. W 1995 roku otrzymała stanowisko profesora UMK, a w 2001 – tytuł profesora sztuk plastycznych. W latach 2001-2014 kierowała Zakładem Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej UMK. W obecnej kadencji (2016-2020) pełni funkcję Przewodniczącej Rady Ochrony Zabytków. Pracowała przy konserwacji kilkudziesięciu obrazów, malowideł ściennych. Jest autorką 135 publikacji. Odznaczona m.in. Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2005); Złotym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2018) oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Doradzi Bankowi Światowemu

Granty OPUS i PRELUDIUM przyznane

Pierwsze miejsce za pracę o mieście

W Radzie PACTT