Logo Światowego Kongresu Kopernikańskiego było wykorzystywane w projektach wielu nośników Kolaż złożony z czterech zdjęć nośników, na których widoczne jest logo Światowego Kongresu Kopernikańskiego: znaki nawigacyjne, flagi, banery, ścianki, identyfikatory i teczki Życie kampusu

Projekt kopernikańskiego roku

Identyfikacja wizualna Światowego Kongresu Kopernikańskiego stworzona przez dobosz.studio została nominowana w konkursie Projektu Roku organizowanym przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej w Warszawie. Werdykt zostanie ogłoszony 21 października.

Projekt Roku to pierwszy w Polsce konkurs projektowania graficznego, w którym jury bierze pod uwagę nie tylko ocenę estetyczną zgłoszonej pracy, ale także funkcje designu oraz odpowiedzialność społeczną twórców. Celem konkursu jest wyróżnienie najbardziej przełomowych realizacji, których autorami są twórcy grafiki użytkowej w Polsce. Pomysłodawcą inicjatywy jest Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej powołane do życia w 2004 r. przez grupę projektantów z Warszawy.

Spośród 62 projektów zgłoszonych do konkursu na graficzną identyfikację Światowego Kongresu Kopernikańskiego, pomysł poznańskiej pracowni dobosz.studio okazał się najlepszy. Jego motywem przewodnim jest granica między światłem i cieniem. W finale, do którego zakwalifikowano trzy najwyżej ocenione wcześniej prace, jurorzy jednomyślnie wskazali logo opracowane przez dobosz.studio. – W opinii wszystkich oceniających nagrodzony projekt od samego początku wyróżniał się spośród pozostałych prostotą formy przekazu oraz znacznymi walorami użytkowymi – mówił wówczas dr hab. Mieczysław Kunz, prof. UMK, sekretarz Sądu Konkursowego. – Zastosowany minimalizm w konstrukcji logo oraz wyraziste odniesienie do najlepszych światowych trendów projektowania grafiki użytkowej, w połączeniu z niedopowiedzeniem bądź – jak kto woli – indywidualną interpretacją jego sygnetu, świadczy o oryginalności i doskonałym przemyśleniu projektu przez jego twórcę oraz wyjściu naprzeciw zdefiniowanemu celowi głównemu konkursu.

Oprawę graficzną toruńskiej części Kongresu w oparciu o system identyfikacji wizualnej ŚKK zaprojektowała Anna Jaszczuk z Działu Promocji i Komunikacji UMK

Laureaci konkursu Projekt Roku zostaną ogłoszeni 21 października podczas specjalnej gali. Zwycięzcom wręczane są charakterystyczne sześcioboczne medale, puchary oraz nagrody od partnerów.

Wszystkie nominowane projekty

Dobosz.studio to poznańska pracownia projektowa z dużym doświadczeniem. Zajmuje się tworzeniem identyfikacji wizualnej firm, instytucji i wydarzeń. Współpracuje zarówno z podmiotami komercyjnymi, jak i instytucjami kultury, galeriami, uczelniami. Laureat wielu konkursów m. in. Polish Graphic Design Award, KTR (Klub Twórców Reklamy), Pictures of the Year International, Grand Press Photo (publikacja fotograficzna roku). Członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej. www.dobosz.studio

Światowy Kongres Kopernikański – wydarzenie zorganizowane z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika przez cztery podmioty: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Głównym celem konferencji było ukazanie stanu badań nad życiem i działalnością wielkiego astronoma, a także jego wpływem na rozwój nauk.

Dobry znak dla Kongresu Kopernikańskiego

Artykuł zawiera galerię